Gümrükçülerin imajı yenilendi

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Sınır kapılarında yapılması düşünülen değişim, gümrük muhafaza memurlarının kıyafetlerine de yansıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, gümrük muhafaza personelinin gerektiğinde adli kolluk gücü gibi görev yaptığını belirterek, çalışanların yeni imajlarının başta Emniyet Genel Müdürlüğü, silahlı kuvvetler ve Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere pek çok kurum ile yapılan görüşmeler sonucunda oluşturulduğunu söyledi.
Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, gümrük muhafaza memurlarının yeni kıyafetlerini tanıttı. Gümrüklerin genetiklerini değiştirdiklerini söyleyen Tüzmen, "Bu sadece içerden yapılan değişiklikler değil dış görüntüde de yapılıyor. Gümrük kapılarını Türkiye'ye yakışır hale getiriyoruz." dedi.

"Yurt dışından gelen yabancı bir misafirin, iş adamı olsun turist olsun Türkiye'de karşılaştığı ilk insan gümrük muhafaza ekipleri ve gümrükçüler." diyen Tüzmen, Türkiye'ye gelen konukların dil bilen ve güler yüzlü elemanlar tarafından karşılanmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Tüzmen, bu çerçevede yüzde 20 seviyesinde olan dil bilen ve üniversite mezunu elaman sayasını 2010'a kadar yüzde 50 seviyesine çıkartacaklarını söyledi. Tüzmen, gümrük muhafaza memurlarının kıyafetlerinin Türkiye'nin 200 milyar dolarlık dış ticaretine yakışır bir şekilde eski hantal görüntüsünden çıkıp, günümüzün moda - marka anlayışına uygun olarak değiştirildiğini aktardı.

Gümrük muhafaza memurlarının gerektiğinde adli kolluk gücü gibi görev yaptığını belirten Tüzmen, çalışanların yeni imajlarının başta Emniyet Genel Müdürlüğü, silahlı kuvvetler ve Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere pek çok kurum ile yapılan görüşmeler sonucunda oluşturulduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious