Gümrük'te rüşveti önlemek için bilgisayarlı takip

  • Giriş : 08.04.2006 / 00:00:00

Gümrük Müsteşarı Mehmet Şahin, gümrük sahaları içinde bulunan Free Shop mağazalarındaki kaçakçılık olaylarının otomasyon sistemine geçilerek önlenebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye genelindeki free shop mağazalarına yeni bir düzenleme getirmeye çalıştıklarını ifade eden Şahin, "Biz bunların hepsini elektronik ortamda Gümrükler Genel Müdürlüğü, Gümrükler Başmüdürlüğü ve Gümrük teşkilatının rahatça izleyebileceği bir otomasyon sistemi ile takip edeceğiz. Sınır kapılarından giriş-çıkış yapan yolcunun aynı günde birden fazla alış veriş yapp yapmadığını Ankara'daki genel müdürlükteki yetkili kişi görebilecek ve takibini yapabilecek." dedi.

Şahin, Kapıkule Sınır Kapısı'nda incelemelrde bulunmak üzere Edirne'ye geldi. Free Shop sahiplerine söz konusu sistemi kurmaları için 1 Haziran'a kadar süre verdiklerini dikkat çeken Şahin, bu süre içinde sistemin altyapısını oluşturmayan mağazaların kapatılacağını söyledi.

Free shoplarda ki alışverişlerde istismarların yaşandığını vurgulayan Şahin, "Bunlar birtakım kişiler tarafından zaman zaman kötüye kullanılıyor. Biz bunların hepsini elektronik ortamda takip edeceğiz. Mevzuata göre yanlış yapıldığında anında müdahale etme şansımız olacak. Bu konuda sayın bakanımızdan olurumuzu aldık. Bu sistemin oluşturulması için Türkiye genelindeki mağazalara talimatlar vermeye başladık. Böylece gümrük sahasındaki her şeyi otomasyonla izleyeceğiz." dedi.

Sınır kapılarındaki rüşvet çarkını ortadan kaldırmak için insan unsurunu asgariye ye indirmenin şart olduğunu dikkat çeken Şahin, "Bunun önüne geçebilmek için insan unsurunu ortadan kaldırmak gerekiyor. Ayrıca elektronik ortamdan faydalanmamız lazım. Bunun yanında fiziki alt yapıyı tam olarak sağlamaya çalıştığınızda söz konusu çarkı ortadan kaldırmış olursunuz. Bunları yaptığınız zaman hatalar isteseniz dahi sıfıra inmiş olur. İnsan unsurunun olduğu herde her zaman hata olur, bulanık suda balık avlamaya çalışan insanlar da çıkabilir. Bu gümrüklerin içerisinde de çıkar dışında da çıkar. Ayrıca gümrüklerle ilgili rüşvet söylentilerinin yüzde 60'ı abartıdır. Rüşvet alan kadar verende suçludur. Bize bugüne kadar sınır kapılarında rüşvet alındığına dair herhangi ciddi bir şikayet gelmedi. Lafla şikayet olmaz. Bize belge sunmaları gerekiyor. Gelen şikayetler isimsiz olarak geliyor. Biz bu isimsiz şikayet mektuplarını da işleme koyuyoruz." diye konuştu.

Rüşvetin önlenmesi için de ayrıca oto kontrol sisteminin de devreye sokulması gerektiğinin altını çizen Şahin, "Herhangi bir işlem karşılığı sizden haksız yere para isteniyorsa bunu ilgili kurum müdürüne, ilin valisine, hatta müsteşar ve bakana kadar iletmeniz gerekiyor. Vatandaşa sorduğumuzda rüşvet verdiğini söylüyor, Şikayetçi oldunuz mu? diye sorduğumuzda hayır olmadık cevabını veriyorlar. Şikayet mektubu üzerine size dönüldüğünde bu benim imzam değildi diye kıvırtmayın. Biz başımızı kuma gömmüyoruz. İçimizdeki çürük elmaları temizliyoruz, ve zaman içindede bu çürük elmalar ortaya çıkacak." dedi.

"Habil ve Kabil'den bu tarafa rant kavgası olduğu sürece çürük elma çıkabilir" diyen Gümrük Müsteşarı Mehmet Şahin, Kapıkule'de yaşananların gümrük idaresi açısından bir talihsizlik olduğunu söylüyor.

Bu tür talihsiz olayların son bulacağını ifade eden Şahin, "Personel eksikliği ve fiziki alt yapı eksikliği bir takım hatalara sebebiyet verebiliyor. Yaşanan olayların tekrar yaşanmaması için fiziki tedbirler alıyoruz. Rüşvetin savunması asla olamaz. Kapıkule'de yaşanan talihsizliğin adını koymak daha erken." şeklinde konuştu.

Gümrük müsteşarlığına 800 personel kadrosunun onayının alındığını müjdesini veren Şahin, "Temmuz ayında yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı ile 800 yeni personel alacağız. Bunun kadroları alınmış durumda. KPSS sınavının sonuçlarını bekliyoruz. Yatay geçişlerden personel almayacağız. Çünkü şartlar tutmuyor. Ayrıca gümrüklere alınacak personelin c düzeyinde yabancı dil bilmesi gerekiyor. Yabancı dil bilmeyenleri almayacağız.


"2005 YILINDA 74 MİLYON 110 BİN YTL'LİK KAÇAKÇILIK OLAYINA EL KONULDU"


Şahin, Kapıkule Sınır Kapısı'nda 2005 yılı içerisinde 2 milyon YTL Ticari eşya, 71 milyon YTL tutarında uyuşturucu, 15 bin YTL tutarında silah ve mühimmat, 180 bin YTL tutarında altın ve para olmak üzere 74 milyon 110 bin YTL tutarında kaçakçılık olayına el konulduğunu söyledi.

2006 yılının ilk 3 ayında ise 4 milyon 250 bin YTL ticari eşya, 9 milyon YTL değerinde ise uyuşturucu, 142 bin YTL tutarında da silah ve mühimmat, 274 bin YTL değerinde ise altın ve gümüş olmak üzere toplam 13 milyon 600 bin YTL kaçakçılık olayına el konulduğunu söyleyen Gümrük Müsteşarı Şahin, "Kaçakçılık olayında geçen yıla göre yüzde 50 artış var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious