Gümüşhane'de sel felakete dönüştü

Gümüşhane'de sel felakete dönüştü.12401
  • Giriş : 27.06.2009 / 11:06:00

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde bu akşam saatlerinde yaklaşık 1 saat süren şiddetli ve dolu ile karışık yağmurun ardından ilçede felaketler üst üste geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlçeden ilk kara haber yağış öncesi şiddetli rüzgar ve fırtına nedeni ile Araköy köyündeki asma köprüden bir kişinin düştüğü ile ilgili geldi. Kürtün-Gümüşhane karayolundan Araköy köyüne Kürtün Barajı'nın üstünden yapılan asma köprüden geçmek isteyen Orman İşletme Şefliği'nden emekli Hüseyin Toker (66), şiddetli rüzgar ve fırtına nedeniyle köprünün alabora olmasının ardından Kürtün baraj gölüne düştü. Toker'in baraj gölüne düştüğünü gören bazı vatandaşların ihbar etmelerinin ardından olay yerine gelen ekipler evli ve 6 çocuk babası Toker'in cesedine ulaştı. Kürtün Devlet Hastanesine kaldırılan Toker'in cesedi otopsi için bir süre bekletildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

25 KÖY YOLU SEL NEDENİYLE ULAŞIMA KAPANDI

Kürtün ilçesinde meydana gelen yağışın ardından 17 köyün kullandığı Yukarı Kürtün grup yolu ve diğer köy yollarında sel birikintilerinin yolları kapatması nedeniyle ilçede 25 köye ulaşım gece geç saatlere kadar sağlanamadı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İsmail Yalçın, olayı haber alır almaz gittiği Kürtün ilçesinde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Beraberinde İl Genel Meclis Üyesi Mesut Şen ve Kürtün Özel İdare Bakımevi sorumlusu Mehmet Aslan'la birlikte çalışmaları takip eden Yalçın, birdenbire başlayan ve yaklaşık 1 saat süren dolu ve yağmur yağışının ardından ilçede çok sayıda köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Gece geç saatlere kadar yapılan çalışmalarla Yukarı Kürtün grup yolu başta olmak üzere bazı ana arter yolların ulaşıma açıldığını belirten Yalçın, sabah erken saatlerden itibaren ekiplerin tüm yolları açmak için çalışacağını söyledi.

8 BÜYÜKBAŞ HAYVANIN ÜSTÜNE YILDIRIM DÜŞTÜ

Öte yandan ilçenin Üçtaş köyüne bağlı Yemişen yaylasında akşam saatlerinde merada otlayan büyükbaş hayvanların üzerine yıldırım düştü. Olayda 8 büyükbaş hayvan telef olurken, can kaybı meydana gelmedi.

GİRESUN İL SINIRINDA PATLAMANIN ARDINDAN HEYELAN MEYDANA GELDİ

Kürtün ilçesi ile Giresun'un Güce ilçesi sınırında yapımı devam eden Akköy-2 Hidro Elektrik Santrali inşaatının yapıldığı bölgede yıldırım düşmesi sonucu bölgeye yerleştirilmiş dinamitler patladı. Patlamanın ardından oluşan heyelan nedeniyle servis aracı toprak altında kaldı. İlk belirlemelere göre 3 kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

ÖZKÜRTÜN TÜNELİNİN ÖNÜNDE 1 METRELİK TERESÜBAT

Gümüşhane-Kürtün karayolunda yer alan 704 metre uzunluğundaki Özkürtün tünelinin Kürtün tarafındaki çıkışında sel nedeniyle yaklaşık bir metre yüksekliğinde teresübat yığıldı. Karayolları 101. Şube Şefi Erkan Nas, karayolunun sürekli kontrol altında tutulduğunu ve tünelin çıkışındaki teresübatın Gümüşhane'den araç takviyesi yapılarak, gece geç saatlere kadar temizlendiği ve karayolunun güvenli bir şekilde ulaşıma açıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*