Gümüşün fendi altını yendi

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Takıda artık kadınlar kadar erkekler de söz sahibi. Yüzde 90'ını kadın müşterilerin oluşturduğu gümüş sektöründe, erkek müşterilerde yüzde 30'lara varan bir artış var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Krallar, gücü ve iktidarı ifade ettiği için taç giymişler, kraliyet kıyafetlerini süslü kolyeler ve madalyonlarla tamamlamışlar. Çünkü o dönemlerde takı ya da aksesuar takmak, temsil edilen makamın tamamlayıcı unsuru olarak görülüyor. Günümüz erkeği, takının bu gücünü ve ihtişamını yeniden keşfetmiş olmalı ki, özellikle gümüş takıları artan bir ilgiyle takip ediyorlar. Ancak eskiden gücün ve iktidarın sembolü olan takı, günümüz erkeği için şıklığın ve bakımlı olmanın bir gerekliliği.

Sokaktaki otantik stantlardan mağaza raflarına terfi eden gümüş takılar, gümüşçülerin yüzüne hatırı sayılır bir gülümseme bıraktı böylece. Yüzde 90'ını kadın müşterilerin oluşturduğu gümüş sektöründe son yıllarda erkek müşterilerde yüzde 30'lara varan bir artış söz konusu. Bu nedenle hem İstanbul'da hem de Anadolu'da gümüş mağazaları açılıyor, artan talebi karşılayabilmek için ürün çeşitliliğine gidiliyor. Artık sadece bayanlar için değil, erkeklere özel takı stantları hazırlanıyor, gümüşçüler erkek müşterilerinin zevkine hitap eden tasarımlar geliştirecek tasarımcılara yatırım yapıyor.

Sezgin Mücevherat'ın sahibi Hakan Sezgin'e göre, ‘bakımlı erkek modası', yakında halhal takan erkekleri bile sokağa çıkaracak. Sezgin, "Şimdilik yüzük, kolye, küpe takan erkekler görüyoruz. Bu daha da artacak. Halhal kullananları bile göreceksiniz. Yurtdışında kullananlar var; ancak şu anda halhalın Türkiye için kullanımı erken olabilir, yakında geleceğine inanıyorum." diyor. Gümüşe olan ilgi Türkiye'ye özgü bir trend değil aslında. Çünkü gümüş takılar Avrupa'da ilk sırada tercih ediliyor. Gümüş takı modasının 7-8 sene önce Avrupa'da başladığını söyleyen Sezgin, Avrupalının, takıya bir yatırım aracı ya da değerli bir maden olarak değil, kıyafetine uygun bir obje gözüyle baktığını belirtiyor. Bu da gümüşte markalaşmayı sağlayan bir etken. Birçok Avrupa markasının Türkiye temsilciliğini yapan Sezgin, "Erkekteki takı takma hevesini Türk milleti olarak bizim oluşturduğumuzu düşünmüyorum. Çevremizdeki dünya ülkelerine baktığımızda aynı trendi görebiliriz. Avrupa'dan bize doğru esen bir moda rüzgarı bu." diyor.

Model çeşitliliği ve yatırımların etkisi

Gümüş, kendisinden daha değerli bir maden olan altını tahtından indiremedi elbette; ama bu kadar çok ilgi görüyor olmasının çeşitli nedenleri var. Öncelikle gümüşte model çeşitliliğinin, altına göre daha fazla olması bu ilgiyi destekleyen nedenlerin başında geliyor. Sezgin Mücevherat'ın 30 bin adet modeli olması bunun bir göstergesi. Safir Gümüş'ten Hakan Ardalı, gümüşün popülerliğinin artmasını altındaki fiyat artışına bağlıyor. Ardalı, "Ayrıca imaj olarak da altın erkekte çok şık durmuyor, abartılı bir görünüm sunuyor. Gelir düzeyi yüksek insanlar bile gümüşü tercih ediyorlar, belki çok fazla göze batmadığı, asil durduğu için. Gümüş takmak daha kolay." diyor. Hande Gümüş'ten Cihat Aydın ise gümüş sektöründeki yükselen trendi, kuyumculuk sektörünün altyapısıyla ilişkilendiriyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sektöre yapılan yatırımlarla müşterilerin yaş ortalamasının bile değiştiğini söyleyen Aydın, önceden lise ve üniversite öğrencileri gümüşü daha çok tercih ederken 2000'den sonra 30 yaş ve üzerinin gümüşe ilgi duymaya başladığını belirtiyor. Altının renginin erkeğe çok uygun olmaması, beyaz rengin erkekler tarafından daha çok sevilmesi gümüşün tercih edilmesinin bir diğer nedeni. Gümüşün işlenebilirliğinin altına göre daha kolay olması ilgiyi tetikleyen bir etken. Hakan Sezgin, bu nedenle "Erkekler, vücut yapıları nedeniyle hatları daha sert takıları kullanmak istiyorlar. Erkeksi modelleri tercih ediyorlar. Erkeksi bir model yapabilmek için gümüşü özgür bir şekilde işleyebilirsiniz. Ama altının yapısı daha narin ve zarif. Kocaman ve sert hatları olan takıları altınla yapsanız bile şık olmayabilir." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious