'Gün gelecek ABD'den daha iyi dostunuz olmayacak'

'Gün gelecek ABD'den daha iyi dostunuz olmayacak'.14157
  • Giriş : 13.01.2008 / 15:29:00
  • Güncelleme : 13.01.2008 / 15:36:08

Körfez turu çerçevesinde bugün Birleşik Arap Emirlikleri'ne giden Bush, İran halkına seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Körfez turu çerçevesinde bugün Birleşik Arap Emirlikleri'ne gelen ABD Başkanı George W. Bush, İran'ın teröre sponsorluk yapan ülkelerin başında geldiğini söyledi.

Hürmüz Boğazı'nda yaşanan son gerilimin ardından Tahran yönetimine yönelik ifadelerini sertleştiren Bush, "İran, bugün dünyanın önde gelen terör destekçisi ülkesidir. İran'ın faaliyetleri her yerde, ulusların güvenliğini tehdit etmektedir" dedi.

Bush, "İran dünyanın her yerindeki aşırıcılara yüz milyonlarca dolar gönderiyor. Komşularını, füzelerle ve kavgacı bir söylemle yıldırmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

İran halkına da seslenen Bush, "İsteklerinize kulak veren bir yönetim altında yaşama hakkınız var" diye konuştu. Bush, "Sizler zengin bir kültüre sahip kabiliyetli insanlarsınız. İsteklerinize kulak veren, yeteneklerinize saygı gösteren ve ailelerinizle birlikte daha iyi bir hayat kurmanızı sağlayacak bir yönetim altında yaşama hakkına sahipsiniz. Ne yazık ki hükümetiniz size bu fırsatı vermeyi reddediyor, komşularınızın barış ve istikrarını tehdit ediyor" dedi. Bush, "Bu
yüzden Tahran'daki rejimin isteklerinize cevap vermesi ve size karşı kendini sorumlu görmesi çağrısında bulunuyorum" diye konuştu.

Bush ayrıca, "Bir gün gelecek, İran halkı da özgürlük ve adaleti kucaklayan bir hükümete kavuşacak. İranlılar özgür ülke halkları arasına katılacak. O güzel gün geldiğinde, Amerika Birleşik Devletleri'nden daha iyi dostunuz olmayacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious