Gün silahları toprağa gömme günüdür!

Gün silahları toprağa gömme günüdür!.7914
  • Giriş : 08.10.2007 / 23:26:00

Ufuk Uras, barış isteyenlerin silahla, mayınla, bombayla inandırıcı olamayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ufuk Uras, barış isteyenlerin silahla, mayınla, bombayla inandırıcı olamayacaklarını ve olumlu sonuç alamayacaklarını belirterek, “Gün, silahları toprağa gömme günüdür” dedi.

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Şırnak ve Diyarbakır"ın Lice ilçesinde 15 askerin şehit edilmesi nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, yaşamını yitirenleri rahmet, acılı ailelerine başsağlığı diledi. Uras, sıkılan her kurşun, patlayan her bomba, ölen her insan, akan her damla kanın toplumdaki gerginliği, şiddet eğilimini ve kutuplaşmayı biraz daha arttırdığını söyledi.

Uras, şunları söyledi:

“Barış isteyenler silahla, mayınla, bombayla, inandırıcı olamaz ve olumlu bir sonuç alamaz. Gün silahları toprağa gömme günüdür. Gün, şiddete başvurmadan sorunları siyasal ve sosyal çözümler üretme günüdür.

Gün, toplumda iç barışın sağlanması ve farklı kültürlerin yakınlaşması günüdür. Gün, bir arada yaşama kültürünün geliştirilmesi günüdür. Türkiye"de Kürt sorunun çözümü için atılacak adımlar; demokratik kuruluşların, demokratik kamuoyunun, Meclisin ve siyasi partilerin, demokrat yurttaşların ve zihniyetin eseri olacaktır. Şiddetin ve çatışmanın değil...”

Uras, şiddet ortamının yükselmesinden medet umanların tarihsel bir yanılgı içinde olduğunu belirterek, bu yanılgının toplumdaki acıları, çözümsüzlüğü ve kutuplaşmayı her geçen gün derinleştirdiğini vurguladı.

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da yazılı açıklamada, “hiç olmazsa üç günlük ulusal yas ilan edilmesini ve bayrakların yarıya indirilmesini” önerdi.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious