Gün yüzü göremeyen Hakkari'nin altında servet yatıyor

Gün yüzü göremeyen Hakkari'nin altında servet yatıyor.21199
  • Giriş : 15.01.2008 / 10:42:00

İşletilemeyen maden rezervleri yüzünden paralar yurtdışına akıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Varlık içinde yokluk çekiyoruz. İşletilemeyen maden rezervleri yüzünden paralar yurtdışına akıyor. Terörün gölgesindeki toprakların altında servet yatıyor. Sadece petrol değil çinko reverzleri ile de göz kamaştırıyor.

İstanbul Üniversitesi kırsal araziye kapsamlı bir araştırma yaptı. Hakkari'de 3-4 milyon ton çinko madeni rezervi bulunduğunu açıkladılar. Özel firmaların yatırım yapması halinde bölge insanına büyük iş kapısı açılacak.

Türkiye'nin genel çinko rezervi 2.7 milyon ton civarında olduğu göz önüne alınırsa bölgenin önemi daha iyi anlaşılıyor. İstanbul Üniversitesi Maden Yatakları ve Jeo Kimya bölümünden Doç. Dr. Hüseyin Öztürk Çukurca ve Hakkari'de dünyanın en önemli çinko rezervi bulunduğunu söyledi.

ÇİNKO NEREDE KULLANILIYOR

Başt otomotiv ve beyaz eşya sektörünün vazgeçilmezlerinden. Uzmanlara göre, demir ve çeliğin korozyona uğramamasını sağlayan, "ömrüne ömür katan" galvaniz sektörü 2006'nın son aylarında tarihinin en yüksek fiyatına ulaştı.

HAKKARİ'NİN KIYMETİ ARTTI

2006 yılı sonunda ise 4 bin 600 dolara yükselerek, dünyada fiyatı en çok artan metal oldu. Çinko, hammadde olarak en fazla bir çeşit sac olan galvaniz işlerinde kullanılıyor. Reverzlerin işletilememesi ve talep artışı nedeniyle fiyatlar yükseliyor. İşte bu ortamda Hakkari'nin değeri bir kat daha artıyor.

İŞLETMELERE YATIRIM YOK

Rezerv zengini Türkiye, işletme ve teknolojiye yatırım yapmadığından çinkoyu dışarıdan ithal ediyor. Yeterince çıkaramadığımız gibi işlemesini de yapmıyoruz. Türkiye çinko ithalatını İtalya, Bulgaristan, Kazakistan, İspanya, Belçika, Hollanda ve BDT gibi ülkelerden karşılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious