Günah Uçurma Festivali

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Tayland'da Loy Krathong Festivali kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Budistler 'Krathong' adını verdikleri suda yüzen cisimleri çiçek ve mumlarla süslüyor ve sulara bırakıyor. Bunun yanında uçucu gazla doldurdukları balonları büyük bir coşkuyla havaya bırakıyor. Tüm bu törensel faaliyetler onların inancına göre yıl boyunca işlemiş oldukları günahlardan kurtulduklarını sağlıyor. Festival sadece Taylandlıların değil turistlerin de ilgisini çekiyor.

Normalde ailecek yapılıp suya bırakılan ve ailenin birliğini de sembolize eden 'krathong'ların yerini hayat temposunun artması sebebiyle hazır satın alınan 'krathong'lar almış. 30 Baht (yaklaşık 1 YTL) karşılığı satın alınabilinen 'krathong'lar fakir halkın da geçim kaynağı. Tarihte nasıl, nerede ve ne zaman başladığı bilinmeyen festivalde uçurulan balonun hemen düşmesi veya 'krathong'un mumunun hemen sönmesinin uğursuzluk sayılıyor. Ülkede festival Kasım ayının dolunayında ve onu takip eden iki günde kutlanıyor.

Biyoçözünür malzemeden yapılmayan krathonglar son yıllarda çevreye verdiği zarar sebebiyle eleştiri almaya başlayınca köpük gibi malzemelerin yerini ekmek, pirinç gibi balıkların yiyebileceği malzemeler almış. Ama yine de krathong en çok muz ağacının gövdesi ve yapraklarından yapılıyor.

Çocukların da eğlence kaynağı olan Loy Krathong Festivali en dikkat çekici şekliyle ülkenin kuzeyinde kutlanıyor. Kuzeyin en büyük ili olan Chiang Mai'da festival 3 yıldır 'Yee Peng' adıyla ve daha geniş şekilde ele alınıyor. Bu etkinliklere ABD başta olmak üzere çok sayıda da turist katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious