Günak çevreci oto üretmek için ortak arıyor

Günak çevreci oto üretmek için ortak arıyor.13807
  • Giriş : 24.03.2008 / 21:27:00

Otomotiv dünyasının ünlü Türk tasarımcısı Murat Günak, tasarımını yaptığı çevreci hibrid otomobilin üretimi için ortak arıyor. Yılda 10 bin adet üretilecek otonun fiyatı 50 bin Euro..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Volkswagen Grubu eski Tasarım Başkanı Murat Günak'ın tasarladığı kompakt sınıfta yer alacak yeni hibrid otomobilin ayrıntıları belli olmaya başladı. Auto motor & sport dergisindeki habere göre, üretimi 2009 yılında başlayacak ve yılda 10 bin adet üretilecek otomobilin fiyatı 50 bin Euro olacak. İsviçreli yatırımcı Sprit Avert'in patronu Lorenzo Schmid 250 milyon Euro yatırarak projeyi desteklerken, Günak ve Schmid otomobil endüstrisinden olmak üzere bir ortak arayışı içindeler. Ford, Mercedes, Peugeot, DaimlerChrysler ve VW Grubu'nda çalışan Günak'ın tasarladığı bir çok başarılı model bulunuyor. Ancak, Günak'ın tasarımını yaptığı projeler içinde şimdiye kadar çevre dostu özel bir otomobil yok. Günak, Mindset adı verilen proje için "İnsanlar bu otomobili sadece sıfır emisyon özelliğinden dolayı değil, kullanmaktan keyif alacakları bir otomobil olduğunu için de sevmeli" diye konuşuyor. Günak'ın 4.20 metrelik prototipi sıfır emisyonla yol alıyor. Yüksek performanslı lityum iyon batarya yardımıyla otomobil 100 km. boyunca elektrik enerjisiyle yol alıyor. Eğer 100 km'lik menzil yeterli gelmiyorsa, aküyü şarj eden yaklaşık 24 beygir gücünde 2 silindirli benzinli jeneratör devreye giriyor. Böylece menzil 800 km'ye kadar çıkabiliyor. Otomobil, 7 saniyeden daha kısa bir sürede 0'dan 100 km/s hıza ulaşıyor.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞIYOR
Günak, otomobilin tavanına entegre ettiği güneş enerjisi sistemi ile güneşli havalarda menzilin 15 km daha artmasını sağlayacak ek bir enerji kaynağı yaratmayı da ihmal etmemiş. Projenin hedef kitlesi yaşını başını almış ve heyecanını yitirmiş insanlar değil. Aksine hedef Günak'ın ifade ettiği gibi "Dünyaya sahip olmaya çalışmaktan çok, onu iyileştirmek isteyen" insanlar. Aslında Murat Günak, artık klişeleşmiş öğeleri bir araya getirerek bir anlamda otomobil kavramında doyuma ulaşmış müşterileri cezbetmeyi hedefliyor. Günak, "Bu tasarımla insanların duygularını harekete geçirmeyi hedefliyoruz. İnsanlar bu otomobille ortaya bir tavır koyduklarını hissetmeli" dedi.

Dünya otomotivine Türk damgası
Murat Günak, ailesiyle gittiği Almanya'da 1973'te liseyi ve ardından Kassel Güzel Sanatlar Okulu'nda endüstriyel tasarım bölümünü bitirdi. Otomobil tasarımıyla ilgili yaptığı çalışmalarını gönderdiği Renault'nun ünlü tasarımcısı Patrick Le Quement'ın teşvikiyle, Londra Kraliyet Güzel Sanatlar Okulu'nda mastır derecesi aldı. 51 yaşındaki Günak, otomobil dünyasında sırasıyla Ford, Mercedes, Peugeot, DaimlerChrysler'de çalıştı. Ünlü tasarımcı 1 Ocak 2004'te Volkswagen (VW) Grubu'nun Tasarım Bölümü Başkanlığı'na getirildi. Fakat 2007'de VW CEO'sunun değişmesiyle beraber görevinden ayrıldı. Patronluğa soyunan Günak, şimdi kendi tasarladığı otomobilleri üretecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious