Günay: Hakkari sokakları çöp içinde

Günay: Hakkari sokakları çöp içinde.14723
  • Giriş : 24.06.2009 / 11:40:00

Hakkari'deki ziyareti sırasında sokakların çöp içinde olduğunu gören Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, incelemelerde bulunduğu Hakkari'de, halkın en büyük talebinin işsizliğe çözüm bulunması olduğunu belirterek, ''Barış olunca bizim kaynaklarımız terörle mücadeleye değil, silaha ve bu tür malzemeye değil, yatırıma gidebilir'' dedi.

Günay, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken Doğu Anadolu Bölgesi'nin kültür, inanç ve kış turizmi açısından büyük bir potansiyelinin bulunduğunu, ancak turizmde en önemli unsurun güvenlik, huzur ve barış ortamının sağlanması olduğunu söyledi. Bakan Günay, ''Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Özellikle, Hakkari, Van, Diyarbakır ve çevresindeki illerde bizim artık güvenli, huzurlu, barış içinde bir ortama dönük yaşam alanı olmalı'' diye konuştu.

Hakkari'de 3 bin metre yükseklikteki yaylada, ''Bu dağlara taş atmaya, kurşun atmaya değil, kayak yapmaya çıkalım'' sözlerini dile getirdiğini belirten Günay, ''O kadar yüksekte söyledim ki sesimi herkes duysun, dağdaki, düzdeki, şehirdeki, köydeki duysun diye... Çünkü Türkiye'nin birinci ihtiyacı içerde, dışarda Atatürk'ün söylediği gibi 'yurtta ve dünyada barış'. Barış olunca bizim kaynaklarımız terörle mücadeleye değil, silaha ve bu tür malzemeye değil, yatırıma gidebilir'' açıklamasında bulundu.

-''YÖRE KIŞ SPORLARI MERKEZİNE DÖNÜŞMELİ''-

Hakkari'nin büyük bir kış turizmi potansiyeline sahip bulunduğunu dile getiren Günay, ilin bu potansiyeline ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

''Haziran ayının 21'inde, yani ekinoks günü, güneşin en fazla gökyüzünde kaldığı gün, 3 bin metre yükseklikteki yaylaya çıktım, bir yanda çiçekler açmış, bir yanda dağın uçlarında hala karlar var. Biz kış sporu yapılan bölgelerde 3-4 ay zeminde kar kaldığı zaman seviniyoruz. 6 ay kayak yapma imkanı olan bir yörenin artık elbette bir kış sporları merkezi haline dönüşmesi çok büyük bir ihtiyaç. Hem Türkiye, hem de bölge için büyük bir ihtiyaçtır. Sadece bunu Ankara'nın söylemesi değil, bunu herkesin dile getirmesi gerekiyor.''

Bölgeyi geliştirmek için kültür ve sanat etkinliklerine de önem verdiklerini dile getiren Günay, Hakkari Kültür Merkezini 2007 yılında tamamladıklarını, Yüksekova'ya da bu yıl veya gelecek yıl içinde kültür merkezi açacaklarını bildirdi.

Bu yaz boyunca Hakkari'ye sanat topluluklarının konser vermek üzere gideceklerini de anlatan Günay, ayrıca Devlet Tiyatroları, senfoni orkestraları ve koroların da bölgede çeşitli etkinliklerle halkla buluşacaklarını söyledi.

-''EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK''-

Hakkari'deki temaslarında, ''Sokaktaki esnaftan dağ başındaki çobana kadar'' herkese barış ve güven ortamının neler sağlayabileceğini anlatmaya çalıştığını aktaran Günay, şöyle devam etti:

''Çok sevinçle gördüm, aşağı yukarı 24 saati orada geçirdim ve bu 24 saatin çok önemli bir kısmı tamamen halkın içinde geçti. Bir tek insanın kaşı çatılmadı, bir tek insan sitem dolu bir söz söylemedi. Sadece bazı taleplerini çok yumuşak bir sesle çocuklar, büyükler dile getirdiler. Bu, gerçekten şu an anlatırken bile yüreğim taşıyor, inanılmaz biçimde saygı duymamız gereken, anlamamız gereken bir ortam var.''

Bakanlığının aynı zamanda ''bir kanaat bakanlığı'' olduğunu vurgulayan Günay, bölgede başlayacak turizm atağının yörenin en büyük sorunu olan işsizliğin önlenmesine de büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Hakkari'de artık kimsenin eski yıllarda olduğu gibi ''Dilimizi konuşmak istiyoruz, kimliğimizi, kişiliğimizi ifade etmek istiyoruz'' taleplerde bulunmadığına dikkati çeken Bakan Günay, ''Bunlar aşılmış artık. Türkiye Cumhuriyeti bunları aşabilecek bir kararlılığı, dirayeti, cesareti, özgüveni sergiledi ve bu yurttaşlarımızı rahat ettiriyor. Bir tek istekleri vardı, o da iş'' dedi.

Bölgede istihdam imkanlarını çoğaltabilecek yatırımların yapılması gerektiğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Günay, yatırım için güven ortamının sağlanmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi.

-''SOKAKLAR ÇÖP İÇİNDE''-

Hakkari'deki ziyareti sırasında sokakların çöp içinde olmasının da dikkatini çektiğini anlatan Ertuğrul Günay, ziyaretini tamamladıktan sonra dönüşünde ilk olarak Hakkari Valisi ile Belediye Başkanını bu sorunun çözümü için aradığını kaydetti.

Bu sorunun aşılması için maddi kaynak aktarımına hazır olduklarını dile getiren Bakan Günay, ''Belediyenin personeli var, vali halkla kaynaşmış bir arkadaşımız, bu da çok büyük bir şans. Onun da bir koordinasyon yapması gerekiyor. Belediye başkanı da makul bir siyaset adamı olarak gözüküyor. Orada bir işbirliğine ihtiyacımız var'' diye konuştu.

Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Onlarca, yüzlerce, binlerce çocuk çöplerin arasında oynuyor. Bence bu yaz bu çöplerden kurtulmamız lazım. Şehrin yaşanabilir bir alt yapıya kavuşması gerekiyor ve arkasından barış, huzur ve güvenlik ortamının gelişmesi çerçevesinde bölgede yeni yatırımlara da sıra gelecek.

Ben, 60'ı aşkın il ve ilçe merkezini gezdim. Bu kadar alt yapısı bozuk, çöple sokakları içiçe bir başka yerleşim merkezi görmedim. Yani, o çocukların o çöpler ortadan kalksın diye bir talebi olmadı ama o çocukların orada çöp içinde oynamasına göz yummak insanlık dışı bir durumdur. Onun için bir an önce bunları halletmeye çalışacağız. Orada yerel siyasetin kararı kime dönük olursa olsun, bizim yurttaşlarımız, yaşadıkları sorunlar bizim sorunlarımızdır.''

Bakan Günay, yaz aylarında Van, Muş, Bitlis, Şırnak, Batman ve Siirt'e ziyarette bulunmayı planladığını, bakanlık görevinde 2. yılını tamamlayacağı Eylül ayına kadar 81 ilin tamamına gitmeyi hedeflediğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*