Günay: İnönü Stadı oradan kalkmalı!

Günay: İnönü Stadı oradan kalkmalı!.15634
  • Giriş : 14.04.2009 / 10:58:00

İnönü Stadyumu'nun genişletilmesine karşı çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Yeni stat Dolmabahçe Sarayı'nı denize iter" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İmge YÜCETÜRK'ün röportajı

Ayrıca, dizi filmlerde rol alan devlet sanatçılarının kamunun sanat faaliyetlerine destek vermesini sağlayacak, döner sermaye sistemi kuracaklarını açıkladı...

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, BUGÜN'e, gündemi sarsacak açıklamalar yaptı. Kültür ve turizm alanında gerçekleştirecekleri yeni projeleri anlatan Bakan Günay, Beşiktaş İnönü Stadyumu'nun genişletilmesinin büyük bir hata olacağını vurgulayarak "Yeni stat Dolmabahçe Sarayı'nı denize iter." uyarısında bulundu.

"O bölgedeki Gökkafes ve Park Otel de kaldırılmalı. Bunlar birer cinayet" dedi. Günay, televizyon dizilerinde rol alan devlet sanatçılarını kapsayan bir döner sermaye oluşturacaklarını ve kamunun sanat faaliyetlerine buradan pay aktarılacağını açıkladı.

BAKANLIĞA BAŞVURU YAPILDI

Anıtlar Yüksek Kurulu'nda bekleyen, İstanbul Dolmabahçe'deki Beşiktaş İnönü Stadyumu prone aşamada?

Mevcut stadyumun bir şekilde büyütülmesi ve biraz içeriye çekilmesi, deniz tarafına bir kongre merkezi ilave edilmesi ve altına 2 bin 500 araçlık bir otopark yapılması yönünde başvuru var. Ben buna pek olumlu bakmıyorum. Ama, tabi ki kararı kurullar verecek. Stadyumun Dolmabahçe'ye yapılmasını tarihi bir hata olarak niteliyorum.

İstanbul'da top koşturacak çok alan varken, gelip, İstanbul'un tarihini yansıtan birinin arkasına stadyum yapmak bir tarih saygısızlığı. Ama o stadyum orada tarihi,nostaljik bir anlam da kazanmış. Onu büyütemeyiz ama küçültmenin yollarını arayalım. Belki spor etkinlikleri değil de sanat etkinliklerinin gerçekleştirilebileceği bir mekana dönüştürmenin yollarını arayalım. Dolmabahçe için arkadaki bütün yapılar zararlı. Adı üzerinde: Dolmabahçe, dolgu sahası. Deniz oraya akıtılarak doldurulmuş ve arkasına yapılan bütün yapılar, Dolmabahçe'yi denize itiyor.Bu saray için tehlikelidir. Biz, böyle giderse,sarayı denize kaydırırız.

GÖK KAFES DE KALKMALI

Başka yapılar var mı o bölgede, sarayı tehlikeye sokacak?

Orada, zaten başka bir cinayet işlenmiş. Hemen arkada, Nişantaşı Gök Kafes tepeye doğru tırmanmış durumda. Vahim olan o. İstanbul Belediyesi'nin gücü yeterse, Gök Kafes'in ve Park Otel'in kaldırılması şart. İstanbul'un siluetini bozuyor.

Bunlar geçmişte yapılmış cinayetler. Bunlar sürerken yenilerine katkı sağlayamayız. Hiçbir vicdan sahibi şehir plancısı, mimarı ya da çevrecisi o mekanda yoğunluğu artıracak olan bir düzenlemeye izin vermez.Dünyada da kentin merkezinde kalmış stadyumlar var. Ama onları büyütmek; altına iş merkezi,otopark sokmak gibi cin fikirler kimsenin aklına gelmiyor. Biz de böyle bir şey yapamayız. Osmanlı'nın hatırası Dolmabahçe Sarayı var. Yürürken denize mi düşelim artık.

DAVOS ÇIKIŞI İSRAİLLİLERİ KAÇIRDI
Başbakan'ın Davos çıkışından sonra, İsrailli turistlerin durumunda nasıl bir değişiklik oldu?

İsrailli turistlerde bir düşüş oldu. Belki, karşılıklı bir iyi niyet adımı atıldığı zaman, değişiklik olabilir ama şu an bunun izlerini yaşıyoruz. Düzelebileceğini zannediyorum. Türk insanının, İsraillere karşı bir özel husumeti yok. Sadece Gazze'de yaşananlar haklı bir tepkiye yol açtı ve Başbakan da bunu dillendirdi.

Turizmde kriz için nasıl bir yol haritası belirlendi?

Kriz insanları 'son dakika' tercihine yöneltiyor. Biz o son dakika karar verenlerin aklında kalabilmek için tanıtımla Türkiye'yi akılda tutmaya çalışıyoruz. Rusya, Almanya ve İngiltere'de dengeyi tutturacağımızı düşünüyoruz. Birkaç yılda hedef 30 milyon turist.

ANKARA AKM 100. YIL MÜZESİ OLACAK

Sizin hayalinizde büyük bir müze yapmak vardı sanırım. Nereye yapılacak?

Dünya'daki müzelerde sergilenen birçok obje bizim topraklarımızdan getirilmiş. Bir bilimsel danışma kurulu oluşturduk, bu konuyla ilgili. Türkiye'nin bütün tarihini özetleyen, yurdun her tarafında bulunan en emsalsiz parçaları sürekli veya periyodik olarak sergileme imkanı sunan ve tarihin farklı bölümlerini izlememizi sağlayan bir büyük müzeye ihtiyacımız olduğuna karar verdik.

Cumhuriyet'in 100. yılında Türkiye Uygarlıklar Müzesi ya da Türkiye İnsanlık Tarihi Müzesi'ni açmanın hayalini kuruyorum. Ankara'da, AKM civarında kurulacak. AKM binası uygun. Benim eğilimim, o binanın yıkılması yönünde.

HADİSE'YE TAM DESTEK

Eurovision temsilcimiz Hadise hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başarılı olmasını diliyorum. Genç bir yetenek. Müziği ve performansı, özellikle gençlerin ilgisini çekti. İyi bir ivme yakaladı. Birinci olacağına ilişkin bir ön yargı oluştu. Özellikle siyasi etkiler oluyor ama umarım böyle bir siyasi değerlendirme kazasına uğramaz. Önemli olan, sahnede bu işi iyi temsil etmektir. İçtenlikle destekliyorum.

SANATÇILARA DÖNER SERMAYE GELiYOR

Türkiye'de sanatçıların çalışmaları hakkında neler düşünüyorsunuz?

Gerçek sanatçı, sırtını devlete dayayıp özel dizilerde de rol alıp devlet sahnesinde gözüken değil, daha çok sanatı halka nasıl götürebilirizi yüreğinde hissedendir. Sanatçı bu duyguyu taşır. Madem ki kadrosu devlette, devlette yaptığı işin karşılığını tam zamanlı bir ücret alıyor. Dizilerde oynayanların da döner sermaye gibi bir birime katkı yapmaları konusunda bir arayış var. Bu, önümüzdeki günlerde sanıyorum ki gündeme gelecek. Siz, devletten tam gün karşılığı bir ücret alıyorsunuz ama dizilerde oynuyorsunuz. Kamunun sanat faaliyetlerine katkı yapmış olacaksınız.

İstanbul'da yanan gösteri merkezinin yerine yenisi yapılacak mı?

Yanan gösteri merkezinin mülkiyetinin, yandaki Dünya Ticaret Örgütü'ne ait olduğu ve o yüzden, oranın tahliyesinin mahkemede olduğuna dair bir bilgi geldi bana. Böyle bir mahkeme süreci varsa, buna karışmak istemem ama İstanbul'un yeni gösteri merkezlerine ihtiyacı var tabi. Orası da önemli bir ihtiyaca cevap veriyordu. Bunun sağlanması gerekir.


Bugün

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*