Günay: Obama insanlığın ortak sesi

Günay: Obama insanlığın ortak sesi.11406
  • Giriş : 05.06.2009 / 14:04:00

Günay, ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın dün Mısır'da yaptığı konuşmayı değerlendirerek, ''Başkan Obama, şu anda insanlığın bir ortak sesini, ortak vicdanın haykırışını dile getiriyor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


İstanbul'a gelişinde Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Günay, bir gazetecinin, ''ABD Başkanı Obama'nın Mısır'daki konuşmasını ve verdiği mesajları nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine, Obama'nın konuşmasında defalarca Türkiye'den söz ettiğini ve Ankara'da ilk defa bir açılım yaparak İslam dünyasına seslendiğinden bahsettiğini anımsattı.

Obama'nın, ''Medeniyetler İttifakı Projesi'nde Türkiye'nin yaptığı girişimi fevkalade önemli bulduğunu'' vurguladığını kaydeden Günay, sözlerine şöyle devam etti:

''Gerçekten, dünyanın ihtiyacı olan bir hoşgörü ve barış çağrısıydı. Hem Amerika'nın geçmişte yaptıklarını eleştirdi, hem de şu anda dünyadaki bütün şiddet yanlısı davranışlara karşı çıktı. Zaten dünyanın da ihtiyacı olan sulhtur, sükundur.

Biz de bunu ısrarla söylüyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözünü de bir kez daha hatırlatıyorum, 'Yurtta Barış, Dünyada Barış'. Şu sırada dünyanın birinci ihtiyacı bu. Barak Obama'ya bütün kalbimle başarılar diliyorum. Gerçekten Başkan Obama şu anda insanlığın bir ortak sesini, ortak vicdanın haykırışını dile getiriyor. Allah muvaffak etsin.''

-SIRBİSTAN'DAN UÇUŞLAR-

Ertuğrul Günay, ''Sırbistan sivil havacılık otoritesinin, Türk hava yolu şirketlerine yaz döneminde Belgrad'a uçuş izni vermeme konusundaki kararının Türk turizmini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği'' yönündeki soruya da şu karşılığı verdi:

''Bazı ülkeler sivil havacılık alanında kendilerini koruyucu ve tabii bizim aleyhimize önlemler geliştirmeye çalışıyorlar. Sırbistan ile ilgili böyle bir sorunu yaşıyoruz... Ama hem Ulaştırma Bakanımız, hem Sivil Havacılık Genel Müdürümüz, bizim dışımızda konuyla çok yakından ilgileniyor. Bugün Sırbistan Sivil Havacılık Genel Müdürü Türkiye'ye geliyor. Arkadaşlarımızla konuşacaklar. Belli bir kota dahilinde karşılıklı bir anlaşma ile bir çözüm yakalayacağımızı tahmin ediyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*