Günay: Sarıkamış, 'beyaz hüzün' diye anılan bir topraktır

Günay: Sarıkamış, 'beyaz hüzün' diye anılan bir topraktır.20521
  • Giriş : 06.01.2008 / 11:51:00

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Sarıkamış'ta ulusal çapta bir anma töreni yapılması sürecine girildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Günay, Bayrak Tepe Kayak Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Sarıkmış'ta 93 yıl önce yaşanan askeri harekatın bir faciaya dönüştüğünü ve Osmanlı ordusunun on binlerce evladını Sarıkamış'ta şehit verdiğini söyledi.

Sarıkamış'ta yaşanan facianın hiçbir zaman unutulmadığını belirten Günay, şunları kaydetti:

''Bundan 93 yıl önce burada bir facia yaşandı. Tedbirsiz yönetim anlayışı, on binlerce evladımızın şehit düşmesine yol açtı. Bundan gereken dersleri çıkartıyoruz. Bu hatırayı yeniden yaşıyoruz. Üzerinden 90 yıla aşkın süre geçti. Eskiden ölüme sebep olan iklim ve karın şimdi umuda sebep olması gerekiyor. Buradaki iklim şartlarını kış sporlarının yapılacağı bir merkez haline getirerek değerlendirmeye çalışıyoruz. Sarıkamış, 'beyaz hüzün' diye anılan bir topraktır, bu beyaz hüznü, beyaz umuda dönüştürmek istiyoruz.''

-ÇANAKKALE ÖRNEĞİ...-

Günay, bir gazetecinin, Sarıkmış şehitleri anma törenlerinin, Çanakkale şehitlerinin anma törenleri gibi geniş kapsamı bir şekilde düzenlenmesi konusunda çalışmaların olup olmadığını sorması sorusu üzerine, ''Sarıkamış'ta ulusal çapta bir anma töreni yapılması sürecine girilmiştir'' diye konuştu.

Son birkaç yıldır Sarıkamış şehitlerini anma törenlerinin daha kapsamlı bir şekilde yapıldığını anımsatan Günay, şöyle devam etti:

''Zaten bir komite kuruldu. Bu komite Sarıkamış'ta neler yapılabileceği konusunda kapsamlı olarak çalışıyor. Hükümetimiz de Sarıkamış'a gereken ilgiyi gösteriyor. Bir anlamda tarihimize sahip çıkacağız ve önümüzdeki yıllarda Çanakkale şehitlerimizin anma törenlerindeki gibi daha geniş kapsamlı törenler düzenleyeceğiz.''

-2011 UNIVERSIADE-

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, 2011 yılında Erzurum'da Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın düzenleneceğini anımsatarak, 2011'deki bazı organizasyonların Sarıkamış'a kaydırılması ve Sarıkamış'taki turizm faaliyetlerinin geliştirilmesinin temel hedefleri arasında olduğunu ifade etti.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde karın ve mevcut ortamın turizm açısından sevindirici olduğuna değinen Günay, Sarıkamış'taki bazı yeni mekanların turizme kazandırılması için de yerel yönetimdeki yetkililerle bizzat yerinde gerekli incelemeleri yapacaklarını söyledi.

Günay, daha sonra Bayraktepe Kayak Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious