Günay'a 'Türkiye Malezya olur mu?' sürprizi

Günay'a 'Türkiye Malezya olur mu?' sürprizi.10380
  • Giriş : 02.06.2009 / 22:00:00

7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Arkara'da bulunan Malezyalı öğrenciler ilginç bir sürpriz yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için Arkara'da bulunan yabancı öğrencileri kabul eden Bakan Ertuğrul Günay'a Malezyalı öğrenciler ilginç bir sürpriz yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Dilimizi dünyanın dört bir tarafında öğretirsek zaten 100 milyondan fazla insanın rahatlıkla anlaşabildiği bir dilin evrensel bir dil haline dönüşmesine büyük bir katkı yaparız'' dedi.

Günay, 7. Uluslararası Olimpiyatları Tertip Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan başkanlığındaki öğrencileri kabul etti.

Kabulün başında bir çoğu kısa sürede Türkçe'yi öğrenen öğrenciler, bu konudaki yeteneklerini gösteriler, şarkılar ve konuşmalarla Bakan Günay'a gösterdi.

Peru'dan gelen bir erkek öğrencinin, ''Seninle Olmak Var Ya'', Senegalli genç kızın da ''Annem Annem'' adlı şarkıları seslendirdiği ziyarette, Pakistanlı öğrenci de ''Atam'' adlı şiiri okudu.

Nijerya'dan gelen iki küçük öğrenci de Sarıkamış Harekatı ve Kafkas Cephesi'nde yaşananları dramatik ve başarılı bir dille aktarması da ilgiyle izlendi.

-''TÜRKİYE MALEZYA OLUR MU?''-

Malezya'dan gelen 17 yaşındaki Alisia Nur ise bir ''stand-up'' yapacağını söyledi. Bunun üzerine Bakan Günay, öğrenciye, ''Ayakta olmayınca stand-up olmuyor yalnız... O sit up oluyor'' diye espri yaptı.

Nur, daha sonra ''Türkiye Malezya Olur mu?'' adlı ilgi çekici stand-up ile izleyenleri kahkahaya boğdu. Nur, sunduğu eğlenceli gösteride şunları aktardı:

''Ben çok çok uzaklardan geldim. Sebebi ziyaretim, almış başını giden bir soru, ben Malezya'dan geliyorum. Evet, tartışmalara sebep olan o soru; Türkiye, Malezya olur mu? Burada bu sorunun cevabını 'one minute' içinde vereceğim. Bir Türkiye'ye, bir de Malezya'ya bakıyorum. Anlayışlar, kültürler farklı.

Türkiye Türkiye, Malezya da Malezya olarak güzel. Şimdi büyük Türkiye'ye bakıyorum, çok büyük güzellikleri var. İstanbul'u, Sultanahmet'i, döneri, baklavası, daha neler neler var. Bir de Malezya'ya bakıyorum. Dünyanın en büyük ikiz kuleleri, doğal harikaları var. Durian, dünyada eşi, benzeri olmayan bir meyvedir. Malezya'ya gelin, ben size ikram edeyim. Bendensiniz...''

Günay, gösterilerin ardından gençleri ayrı ayrı kutladı.

Öğrencilerin Türkçe öğrenmesinin Türkçe'ye yapılan en büyük katkılardan olduğunu belirten Günay, ''Dünyanın dört bir tarafında, Nijerya'dan, Malezya'dan Peru'ya kadar yayılmış bir Türk kolejleri coğrafyası olduğunu da daha yakından kavramış oluyorum. Bütün bu alana hizmet etmiş olan arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum'' dedi.

Dillerin böylelikle gelişebileceğini belirten Ertuğrul Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Dilimizi dünyanın dört bir tarafında öğretirsek zaten 100 milyondan fazla insanın rahatlıkla anlaşabildiği bir dilin evrensel bir dil haline dönüşmesine büyük bir katkı yaparız. Tabii bu gençlerimiz sadece dili öğrenmekle kalmıyor, aynı zamanda Türkiye'nin kültürünü, tarihini, doğal ve ekonomik alanda yaşadığı gelişmeleri de öğrenebiliyorlar. Bir anlamda biz dünyanın dört bir tarafında bu genç arkadaşlarımızın ve onlara benzeyen öteki öğrenci arkadaşlarımızın katkılarıyla Türkiye'nin elçilerini gelecekte Türkiye'nin dostu olan yöneticilerini yetiştirme şansına sahip oluyoruz.

Geçmiş yıllarda bu bizim ülkemizde yaşandı, başka ülkelerin kolejleri vardı ve Türkiye'nin yönetici kadroları, haksız bir deyim kullanmayayım ama o ülkelerin dostu olmayı birinci planda neredeyse bir kültürel tercih haline getirdiler. Şimdi bu gençlerimiz hem kendi ülkelerini aynı kıskançlıkla sevecekler, çünkü kendi ülkelerinin dilini öğreniyorlar, evrensel öteki dilleri öğreniyorlar, hem de Türkçe öğreniyorlar. Hem kendi ülkelerini sevecekler, kendi ülkelerine yararlı olmaya çalışacaklar, ama aynı zamanda Türkiye'nin dostu olarak da o ülkelerin yönetiminde gelecekte sanatında, kültüründe, ekonomisinde söz sahibi olacaklar.''

Kabulün ardından öğrenciler, Bakan Günay'a ülkelerinden getirdikleri çeşitli armağanları sunarken, Günay da gençlere Türkiye'yi tanıtıcı hediyeler verdi.

-NECİPOĞLU AİLESİNİ ARADI-

Günay, kabulün ardından, gazetecilerin sorusu üzerine, kayıp Fransız uçağında bulunan Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi ve arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu ile ilgili olarak Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli ile bugün bir görüşme yaptığını söyledi.

Necipoğlu ailesini aradığını, ulaşamadığı için not bıraktığını da aktaran Günay, ''Bir kurtuluş umudu her zaman vardır. Allah'tan umut kesilmez. Yine de bir mucize olmasını bekliyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*