Günay'dan kaçak yapılaşma uyarısı

Günay'dan kaçak yapılaşma uyarısı.16193
  • Giriş : 17.11.2008 / 22:56:00

Günay, yerel seçimler öncesinde Türkiye'nin, kaçak yapılaşma ile ilgili çok ciddi bir tehlikenin eşiğinde olduğunu belirterek, "Buna, Parlamento olarak karşı koymamız gerekiyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Günay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının bütçesi üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Günay, şöyle konuştu:

"Avrupa'ya gidiyoruz, bırakın Avrupa'yı, Türk cumhuriyetlerine gidiyoruz. Hiç birinin kültür sanat mekanları ile kıyaslanacak mekanlarımız yok. Özellikle Ankara'da... Bu olmaz. Cumhuriyetin başkenti diyoruz. Kimse kimseyi suçlamasın. Ben 1,5 yıllık bakanım. Bu hükümet, 5,5-6 yıllık hükümet. 85 yılı geride bırakmışız. Her yerde fütursuzca söylüyorum. Türkiye Cumhuriyeti'ne özellikle Ankara'ya, Mustafa Kemal Atatürk'ten sonra ufku olan bir siyaset adamı, bir devlet adamı, vali, belediye başkanı, başbakan gelmemiş. Ne yazık ki gelmemiş, kimse alınmasın, hepimize düşen pay var burada. Yoksa 500 kişilik opera salonu, 750 kişilik senfoni salonu... Ankara'da sergi salonu yok. Bir yabancı büyükelçi geldiği zaman, 'bir sergi yapalım' dediğimiz zaman, Resim Heykel Müzesi altındaki sığınağa mı sokacağım onları? Zafer Çarşısının altındaki sığınağa mı sokacağım onları? Böyle şey olur mu? Şimdi yapmaya çalışıyoruz."

Bakan Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı binasının, Cumhuriyet mimarisinin özel yapılarından olduğuna dikkati çekerek, çevresindeki mimari yapının da bu binaya uygun olması gerektiğine işaret etti.

Binanın çevresinde, Türk Hava Kurumunun çatı katı ve İller Bankasının binası olmak üzere tarihsel dokuyla bağdaşmayan bir çok yapı olduğunu belirten Günay, şöyle dedi:

"Kamu, çarpık yapılaşmayla mücadelede öncülük yapmalı. İzmit civarında, denize sıfır; kayıt ettim, ilgililerini arayacağım. Yani kıyı kenar çizgisi diye bir şey yok mu bu ülkede? İzmit tarafında denize sıfır bina yapıyor adam. Tuğla çıkmış. Gördüğüm her şeyle mücadele etmeye çalışıyorum. Bunu, TBMM, iktidarı, muhalefeti, hükümet, bütün sivil toplum kuruluşları, belediyeler... Şimdi çok ciddi bir tehlikenin eşiğindeyiz. Önümüzde yerel seçim var. Türkiye'de inanılmaz kaçak yapılaşma olacak, bütün Türkiye'de istisnasız. Bütün partilerden bütün belediyelerde. Ama bu Türkiye'nin tahribidir. Türkiye'nin kültürünün, turizminin, geleceğinin tahribidir. Buna, topyekun parlamento olarak karşı koymamız gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*