Günay'dan PKK'lılara açık çağrı

Günay'dan PKK'lılara açık çağrı.11483
  • Giriş : 31.05.2009 / 09:03:00

Şanlıurfa'da temaslarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Elini tetiğe dokunduran sadece kendisine değil" dedi ve devam etti...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Elini tetiğe dokunduran sadece karşısındakine değil hem kendisine hem geleceğine hem kendi çocuğunun geleceğine en büyük düşmanlığı yapıyor'' dedi.

Ertuğrul Günay, Şanlıurfa ziyareti kapsamında AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Burada partililerle biraraya gelen Günay, Türkiye'nin ekonomik krizden geçtiğini, ancak bu durumun 2000'li yıllarda yaşandığı gibi yalnızca Türkiye'nin yaşadığı bir kriz olmadığını söyledi.

10 yıl önce Türkiye çok ciddi bir ekonomik krizin yaşandığını, ancak söz konusu krizin yalnızca Türkiye'yi etkilediğini ifade eden Günay, Türkiye'de o dönem bankaların soyulduğunu, vatandaşın parasının ''birtakım haramzadeler'' tarafından içeride ve dışarıda talan edildiğini'' bildirdi.

''Hazine, bu haramzadelerin çaldıklarını ödemek zorunda bırakılmıştı ve ciddi bir mali kriz yaşadık'' diyen Günay, şunları kaydetti:

''Devlet, 2000'li yıllarda neredeyse işçi ve memurun parasını ödeyemez hale gelmişti. Şükürler olsun o eşikte değiliz. Elbette Türkiye de krizden etkileniyor, ancak Türkiye bu krizin merkezi değil, bu krizin merkezinde değil, bu krizin sadece çevresinde. Sanıyorum ki bu yazın ortasından itibaren dünyada biz de toparlanmaya başlayacağız.''

-''AKDENİZ ÜLKELERİ TURİZMDE GERİLEDİLER''-

Günay, geçen yıl dünya genelinde turizmin yüzde 1 civarında gerileme yaşandığını, Akdeniz'deki Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerin turizmdeki payının yüzde 1-1.5 civarında gerilediğini dile getirdi.

Buna karşılık Türkiye'nin turizmde yüzde 12'lik artışını sürdürdüğünü ifade eden Günay, ''Bu ülkelerde ciddi gerileme yaşanırken, geçen yıl biz dünyada en fazla ziyaretçi alan ve gelir elde eden ülkeler arasında 7. olduk. Hedefimiz ilk 5'e girebilmek'' dedi.

Turizmin öneminin genç insanlara iş kapısı bulabilmek olduğunu, Türkiye'nin de genç bir nüfusa sahip olduğunu vurgulayan Günay, şöyle devam etti:

''Türkiye'de en fazla genç nüfusumuzun işsizlik sorunu var. O yüzden turizm bizim ülkemizin ihtiyacının en büyük merhemlerinden biri. Bu bölgenin de böyle bir potansiyeli var. Memleketimizin bir tek şeye ihtiyacı var. Birbirimizin elinden tutup hep beraber memleketimizi kalkındırmaya ihtiyacımız var. Elini tetiğe dokunduran sadece karşısındakine değil hem kendisine hem geleceğine hem kendi çocuğunun geleceğine en büyük düşmanlığı yapıyor. Elini tetiğe dokunduracağına, kaleme dokundursa, kazmaya dokundursa, bir malanın ucundan tutabilse, bir hizmete, bir inşaata bir yatırıma destek verebilse onun da hepimizin de çocuğu daha iyi yaşayacak. Biz, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak hepimiz başta cumhurbaşkanımız ve başbakanımız olmak üzere Türkiye barış, esenlik, kardeşlik ülkesi olsun, aramızda ayrım olmasın diye uğraşıyoruz.

Türk-Kürt ayrımı Hristiyan-Müslüman, Alevi-Sünni ayrımı olmasın istiyoruz. Doğduğumuzda kulağımıza bizim farklı isimler söylenmiş olabilir. Birimizin adı Cebrail, ötekinin Gabriel olabilir. Hepimizin farklı isimleri, anadilleri, farklı saç rengi olabilir. Ama hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Bizim yapacağımız da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın, bu coğrafyada itibarlı hale gelmesini sağlamaya çalışmak olmalı.''

Türkiye'nin ekonomisinin yükselmesi durumunda eğitim, sağlık, kalkınma, istihdam, gelir ve geçim düzeyinin de yükseleceğine değinen Günay, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın en itibarlı ülkesi durumuna gelmesi halinde herkesin bundan yararlanacağını kaydetti.

''Birileri bunu sinsice anlamamaya çalışıyor'' diyen Günay, ''Birileri derken birkaç tarafı kastediyorum. Biz de içeriye ve dışarıya karşı ülkemizin onurunu, itibarını çocuklarımızın geleceğini dün olduğundan yarın daha iyi yapmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

Günay, daha sonra beraberinde vali Yusuf Yavaşcan, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Müfit Yetkin ve diğer yetkililerle Haleplibahçe'deki kazı alanına gitti.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden Amazon kraliçelerinin av ve savaş sahnelerinin resmedildiği mozaikler ve kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Günay, daha sonra karayoluyla Gaziantep'e hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*