"Günaydın' mesajıyla bile telefon dinlenir"

  • Giriş : 02.12.2008 / 23:36:00

Uzmanlar, Türkiye'de yasadışı dinleme yapmanın çok kolay olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CNNTürk'ün haberine göre Meclis Telekulak Komisyonu bu kez de uzmanları dinledi. Uzmanlar, Türkiye'de yasadışı dinleme yapmanın çok kolay olduğunu iddia etti, "Cep telefonunuza gelen kısa 'günaydın' mesajıyla bile telefonunuz dinlemeye alınabilir" dedi.

Meclis'te telekulak iddialarını araştıran komisyon, telefon dinlemeleriyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon bu kez uzmanları dinledi.

İlki Türkiye Bilgisayar Mühendisleri Programcıları Derneği Başkanı Yılmaz Sönmez'di. Sönmez, telefon dinleme yöntemlerini anlattı.

Cep telefonuna gönderilecek bir mesajla dinleme yapılabileceğini iddia eden Sönmez, "Size mesaj olarak kısa bir metin gönderilir ve telefonunuz dinlemeye alınabilir. Hatta kısa bir 'günaydın' mesajıyla bile. Cep telefonu hediye eder, telefonu dinlemeye alırsınız" dedi.

Dernek Başkanı Sönmez, bazı internet sitelerinde telefon dinlemelerinde kullanılan cihazların 300-500 YTL'ye satıldığını söyledi, hatta milletvekillerine internet sitelerinin adresini de verdi.

Sönmez, milletvekillerine "Toplantılara cep telefonlarınızla girmeyin" uyarısında bulundu.

Komisyona Telekom Şebekeler Direktörü Mehmet Atalay da bilgi verdi. Atalay, sabit hatları dinlemenin daha zor olduğunu söyledi.

Atalay, "Bizim sistemimiz daha güvenli. Bir sürü kablo içinden girip yasadışı dinleme yapmak mümkün değil. Bunu ancak biz Telekomünikasyon Kurumu'na bir çıkış vererek yapıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*