Günde 13 kişi maden kurbanı

  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

Çin'de 2006 yılında 2 bin 845 maden kazasında 4 bin 746 kişinin öldüğü ve bu oranın günlük ortalama 13 kişinin ölümüne denk geldiği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin'in resmi haber ajansı Şinhua'nın yetkililere dayanarak verdiği haberinde, maden kazalarındaki ölüm oranının 2005'e oranla yüzde 20 azaldığı kaydedildi. 2005'teki resmi rakamlara göre Çin'de 5 bin 948 kişi maden kazalarında hayatını kaybetti. Bu oran günde ortalama 16 kişiye denk geliyor.

Devlet Müşaviri Hua Jianmin, kötü durumda ilerlemeler kaydedildiğini ancak, üretim güvenliğinin eski tesisler ve bilinçsizliğin insan hayatını tehdit ettiği bazı sektörlerde halen ciddiyetini sürdürdüğünü ifade etti. Rüşvet, hile ve devlet yetkilileri ile işadamları arasıda insan hayatına değer vermemenin ülkedeki maden kazalarındaki yüksek ölüm oranının başlıca nedeni olduğu belirtiliyor.

Devlet İş Güvenliği Dairesi Başkanı Li Yizhong, birçok kazanın arkasında görev terki, güç ve para ticareti, devlet yetkilileri ile iş adamları arasındaki hile gibi yolsuzlukların bulunduğunu açıkladı. Li, düzenlediği basın toplantısındaki konuşmasında, birçok yetkilinin merkezi hükümetin yolsuzlukların üzerine gidileceğini defalarca açıklamasına rağmen rüşvet aldığını ve kömür madenlerini paylaştıklarını ifade etti.

-YETKİLİLER, KAZA ESNASINDA DELİLLERİN YOK EDİLMESİNDE MADEN SAHİPLERİNE YARDIMCI OLUYOR-

Li, konuşmasında, maden kazası olduğu anda yetkililerin maden sahiplerine yardımcı olduklarını ve kaza delillerini yok ettiklerini vurguladı. ''Bu insanlar kanunları ihlal ediyor ve insan hayatını hiçe sayıyor,'' diyen Li, bu kişilerin hükümet denetimlerini de göz ardı ettiklerini savundu.

Çin, sürekli büyüyen ekonomisinin ihtiyacı olan enerjinin yüzde 70'ten fazlasını kömürden elde ediyor. Hong Kong merkezli işçi hakları grubu China Labour Bulletin, Çin'deki maden kazalarında ölenlerin sayısının resmi rakamların aksine yılda 20 bini bulduğunu iddia ediyor. Bulletin, bunun nedenini de maden sahiplerinin kazaları maden kapatma ve cezadan kurtulmak için örtbas etmesine bağlıyor.

-TABİİ AFETLERDE 3 BİN KİŞİ ÖLDÜ-

Çin Sivil İşler Bakanlığı'nın bugün yaptığı açıklamada ise 2006 yılında Çin'de meydana gelen tabii afetlerde 3 bin 186 kişinin öldüğü ve 13,8 milyon kişinin tahliye edildiği belirtildi. Yetkililer, tayfun, heyelan, fırtına, kuraklık, deprem gibi tabii afetlerin ülkeye verdiği doğrudan ekonomik kaybın ise yaklaşık 32 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Uzmanlar, Çin'in ikliminde geçen yıl görülen anormalliklerin esas olarak küresel ısınma ve El-Nino gibi unsurlardan kaynaklandığına işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious