Günde yarım saat egzersiz bile yeter

  • Giriş : 05.10.2007 / 13:28:00

Stresle başa çıkmanın doğal yolu egzersiz... Vücudumuzun egzersiz sırasında salgıladığı endorfin kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uzmanlar günde 30 dakika bile sağlığınız için önemli diyor
Şehİr hayatı, uzun çalışma saatleri, ulaşımda yaşanan sıkıntılar derken, egzersizin pek çok faydalı yönü olduğunu bilmemize rağmen, zaman ayırmakta zorlanıyoruz ya da hiç zaman ayıramıyoruz. Formed Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden Uzman Dr Cavit Meclisi 30 dakikalık bir egzersizin bile çok faydalı olacağını belirtiyor.

STRESLE BAŞA ÇIKMANIN EN KOLAY YOLU
Spor, stresle başa çıkmanın en keyifli yollarından biri. Kişi, sağlığı için iyi bir adım attığını düşünerek motive olup egzersize başlarsa, devamında zaten keyif alıyor. Egzersiz sırasında vücutta endorfin salgılanıyor. Huzur ve mutluluk veren bu hormon, hafif depresyon hallerinde bile kişiyi rahatlatıp kendine güveninin artmasını sağlıyor. Hergün spor yapmanın yorucu olacağı da düşünülmemeli, tam tersine düzenli egzersiz kişiye dinamizm verir. Güçlenen kaslar, daha uzun süre yorulmadan çalışmaya başlar.

SPOR SALONUNA GİTMEYE GEREK YOK
Sağlıklı olmak için spor salonunda egzersiz yapma zorunluluğu yok. Vakit darlığı, bir salona gidememek spor yapmamak için bahane değil. Haftada 5 gün, 30 dakikalık, orta şiddette bir aktivite sağlık için yeterli. Burada orta şiddette derken, aktivite sırasında nabız sayısının 100'ün üstüne çıkacağı, ama yanınızdaki ile konuşmanızı engellemeyecek hızda bir programdan bahsediyoruz. Bu 30 dakika, 10 dakikalık sizi biraz yoran ve günde 3 kez yapacağınız aktivitelerden de oluşabilir. Arabayı park ettikten sonra ya da otobüsten indikten sonra hızlı yürümek, asansör yerine merdiveni kullanmak gibi basit yaşam alışkanlıkları da sağlık için faydalı olacaktır. Bu şekilde gün boyunca aktif olan kişilerin de spor yapanlar kadar hastalıklardan kendilerini koruduğu ve uzun yaşadıkları araştırmalarla gösterilmiştir. Bunlara alternatif olarak, haftada 3 gün, nabız sayısını 120'nin üstüne çıkaran toplam 20 dakikalık aktiviteler ve haftada iki gün ağırlık çalışması tercih edilebilir.

KONTROLDEN GEÇİN
Bunlar Amerikan Kalp Birliği ve Amerikan Spor Hekimliği Koleji'nin, herhangi bir hastalığı olmayan, 65 yaşın altındaki kişiler için önerileridir. Eğer tansiyon veya kolesterol yüksekliği, şişmanlık ve sigara içimi gibi risk faktörleri mevcutsa tıbbi kontrolden geçmek gerekir. 65 yaşın üstündeki kişilerin, özellikle eklem ve denge sorunlarına yönelik egzersizler yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious