Gündem türban değil, futboldaki şike!

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

AKP vekilleri seçim bölgelerinde, seçmenlerinin nabzını yokladı.AKP'li vekillere en çok İsrail'in saldırısı soruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP milletvekillerinin bir aylık tatil döneminde parti yönetimine iletmek üzere tuttukları bilgi notları, seçmen ve parti teşkilatına yönelik küçük çaplı bir anketin ipuçlarını verdi.

AKP'lilere en çok İsrail'in Lübnan saldırısı, buna karşı izlenecek politika sorulurken, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olup olmayacağına merak edenlerin oram başka konular içinde sonlarda kaldı.

Milletvekilleri Lübnan saldırısı konusunda soru yağmuruna tutulurken, "Türkiye'nin diplomatik girişimlerle sürece katkı yapmak yerine daha aktif adımlar atması, bu çerçevede ABD ve İsrail ile çatışmaktan uzak bir görüntü çizen tutumdan vazgeçmesi" önerileri dile getirildi. "İsrail'e dur denilemeyişine karşın Türkiye'nin Kuzey Irak sınır ötesi operasyonu dahil PKK'ya karşı adım atamıyor oluşu" da eleştirildi ve ilk kez sadece hükümet çalışmaları dışında, "Partinin de yurt düzeyinde daha aktif bir tutum ve hatta etkinlikler içinde olması" talep edildi. AKP taban ve teşkilatının sorularıyla belirlediği gündem maddeleri ise notlara göre şöyle yansıdı:

'Dur' diyecek yok mu?

* İsrail'e dur diyecek yok mu? Ülke olarak ve parti olarak seyirci olarak kalmayı sürdürecek miyiz?

* Memur maaş zamları ne olacak? iktidarda son yıla girerken memur maaşlarına hatırı sayılır bir zammın zamanı gelmedi mi?

* İktidara 'durumu çok iyileştiremezsek de hiç olmazsa daha da kötü yapmayacağız' sözüyle geldik. Oysa son zamanlarda doğalgaza zam yapıldı. Şimdi de elektriğe yapılacak. Elektrik zammı ne olacak, onu başka zamlar izleyecek mi?

Şike şaibesi giderilmedi

* İktidar olarak çözüme kavuşturamadığımız asıl konu işsizlik. Vatandaş bunu merak ediyor. seçim yılına girerken işsizlik konusu ne olacak? Türkiye çapında toplu işe alımlar olacak mı?

* İtalya, Juventus gibi bir dünya devi kulübünün gözünün yaşına bakmadan ipini kesti. Bizde her gün daha ağır şike iddiaları, ihbarları yapılıyor. Ama hiçbir önlem, hiçbir ceza, hiçbir müeyyide yok. Yeni sezon başlarken futbolun üzerinde şike şaibesi giderilemedi.

* Fındık meselesinde hata mı yaptık? Sanki çocuğu olduğu bölgesinde Başbakanımıza ve partimizi yıpratan sıkıntılar önümüze çıkarılıyor.

Türban çözülemeyecek

* Okullar açılıyor. Ailelerin ekonomik güçlüklerine belediyeler ve fak fuk fon'dan yardımlar artarak devam etmeli. Ancak okullar açılırken başlıca sıkıntılardan biri de İmam Hatip okulları ve katsayı eşitlisliğidir. Meclis açılırken bu konuda bir müjde verebilecek miyiz?

* Türban sorunu sanki bu dönemde çözülemeyecek gibi bir hava oluştu. Başbakan'ın söylediği 'toplumsal mutabakat'hala oluşmadı mı?

* Senaryoları ve provokasyanları boşa çıkarmak için parti ve iktidar olarak Cumhurbaşkanını seçeceğimizi net olarak ilan etmeyecek miyiz? Başbakanımız aday olmak istiyorsa adaylığı için bir engel mi var ki hala açıklanmıyor?

* Yolsuzluktan Yüce Divan'a gidenlerden mahkum olan çıkmadı. Ayrıca şimdi bir de partimiz için yolsuzluk iddiaları ortaya atılıyor. Yolsuzlukta son yılımızda daha kararlı olmamız gerekmez mi?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious