Gündoğdu Meydanı'nı savaş alanına çevirdiler

Gündoğdu Meydanı'nı savaş alanına çevirdiler.11844
  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

İzmir'de, Gündoğdu Meydanı'nda yapılması planlanan 1 Mayıs törenlerinde kutlamalar öncesinde bölücü örgüt yanlıları olay çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Polis ise gruba, joplarla ve gözyaşartıcı bombalarla müdahale etti. Çok sayıda kişinin gözaltına alındığı olaylarda, birçok kişi de yaralandı.
''Ezilenlerin Sosyalist Platformu'' olarak kendilerini tanımlayan bir grup, Cumhuriyet Meydanı'ndan mitingin yapılacağı Gündoğdu Meydanı'na doğru ilerlerken, İzmir Ticaret Odası Lokali yanındaki polis kontrol noktasında görevlilere, yoldaki kaldırım ve parke taşlarını sökerek atmaya başladı. Bir süre müdahale etmeden bekleyen güvenlik güçleri, taş atışının sürmesi üzerine gruba müdahale etmek zorunda kaldı.

Göstericilere karşı gözyaşartıcı gaz kullanan ekipler, kaçan eylemcileri Gündoğdu Meydanı'na doğru kovalamaya başladı. Bu sırada polisin müdahalesi ve yaşanan izdihamdan dolayı bazı göstericiler yaralandı. Gündoğdu Meydanı yakınındaki bir bölgeye çekilen göstericiler, burada da kaldırım taşlarını sökerek, polisleri ve Kordon'daki işyerlerini taşlamaya başladı. Polis, göstericilere yakın olan bölgeyi kordon altında tutarken, eylemciler, basın mensuplarını çekim yapmamaları doğrultusunda uyardı.

Gündoğdu Meydanı'ndaki bölgeye doğru çekilen göstericiler, uzun süre 1. Kordon'daki işyerlerini taş yağmuruna tuttu. Eylemlerde Gündoğdu Meydanı'ndaki tören alanına girmeden önce kurulan güvenlik noktasında iki kişi gözaltına alındı. Bu sırada alana girme noktasında bulunun ÖDP'li grubun buna itirazlarla başlayınca olaylarda polis, gözyaşartıcı bomba kullanmak zorunda kaldı.

İzmir'deki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının, Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda başlatmayacağını söyleyen DİSK Bölge Temsilcisi ve Düzenleme Komitesi Başkanı Azad Fazla, eylemcilerede sakin olmaya davet ederek, polislere "1 Mayıs kutlamaları başlatmam. Gözaltındakileri bırakın." dedi. Tertip komitesi Başkanı Fazla, ÖDP'li grubu alana almadı. Daha sonra emniyet yetkililerinin sözkonusu iki kişi için gerekeni yapacağını söylemesi üzerine Azad, "İki kişi için eylemi bırakamayız yoksa çok sayıda içeri insan veririz. İki kişi için eylem durdurmayalım." diyerek katılımcıları ikna ederek içeri almaya başladı ve girişler tekrar başladı.

Öte yandan meydandaki eylemler daha fazla büyümeden bastırıldı ve çok sayıda kişi gözaltına alındı. Eylemlerda ölen olmazken atılan taşlardan çok sayıda kişinin yaralandığı, etrafta maddi zararın meydana geldiği kaydedildi.

Bazı vatandaşlar ise polise alkışlarıyla destek verdi. Atılan gözyaşartıcı bombalardan polisler ve çok sayıda vatandaş da etkilendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious