Gündoğusu operasyonu: 31 tutuklama

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Sinop merkezli olarak 11 il ve 12 ilçeyi kapsayan ve 500 milyon YTL'lik ihale yolsuzluğunun ortaya çıkarıldığı 'Gündoğusu' operasyonunda gözaltına alınan 54 kişiden 31'i tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gündoğusu operasyonu Sinop merkez, Durağan, Gerze, Türkeli, Boyabat, Karabük merkez, Kastamonu merkez, Kastamonu- Azdavay, Trabzon merkez, Amasya merkez, Ordu merkez, Ordu-Ünye, Tokat-Zile, Samsun merkez, Samsun-Çarşamba, Kocaeli-Gebze, İstanbul-Kadıköy ve Bakırköy, Ankara merkez-Kızılcahamam ve Polatlı ilçelerini kapsadı. Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, tehdit, görevi kötüye kullanmak, suçluyu kayırmak ve rüşvet iddialarıyla Sinop Adliyesi'nde hakim karşısına çıkartılan ve aralarında bazı başhekimler, hastane müdürleri, medikal şirketlerinin sahipleri ile bazı sağlık çalışanları ve bir partinin eski il başkanın da bulunduğu 54 kişiden 31'i tutuklanarak Sinop E Tipi Kapalı Cezaevi'ne konuldu.

Mal varlıklarına da el konulan tutuklu AK Parti Sinop eski İl Başkanı D.D., Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. G.A., M.İ., Ş.İ., B.K., H.G., B.Y., S.E., Y.D., E.E., A.D., A.G., A.Ü., S.A., K.İ., R.A., A.U.T., H.D., K.Ü., E.T., M.G., T.K., T.T., C.T., A.Ö., A.H., M.Ö., A.Ç., Ö.H., M.D. ve H.A.'nın Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nun 250. maddesi gereğince Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmalarının devam edeceği bildirildi. Söz konusu davayla ilgili hazırlanan 14 klasör ve 500 sayfalık iddianame, 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. 500 sayfalık iddianamenin sadece özet olduğu kaydedildi.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Sinop Başsavcısı Sadettin Arslan, operasyon için 6 aydır teknik takip yapıldığını ve olayın boyutunun çok büyük olduğunu söyledi. Arslan, "Başsavcılığımız koordinasyonu altında, emniyet ve jandarma ile beraber çalıştığımız 'Gündoğusu' operasyonunu tamamladık. Ancak tahkikatlarımız devam edecek. Şu ana kadar 54 kişi gözaltına alındı. Bunların 31 tanesi tutuklandı. Bahse konu suç; suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, tehdit, görevi kötüye kullanmak, suçluyu kayırmak ve rüşvet olarak tarafımızdan adlandırıldı. Toplam 23 merkezde operasyonumuzu yaptık. Şu ana kadar istediğimiz bütün delillere ulaştık. Meblağın 500 milyon YTL'nin üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious