Gündüz müdür, gece temizlikçi!

Gündüz müdür, gece temizlikçi!.10835
  • Giriş : 24.11.2008 / 14:08:00

Zor şartlar altında mesleğini yapmaya çalışan öğretmenler bazen bir eğitimci, bazen bir idareci ve bazen de okulunun temizlik ile tamirat işleriyle uğraşarak bir işçi gibi çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zor şartlar altında mesleğini yapmaya çalışan öğretmenler bazen bir eğitimci, bazen bir idareci ve bazen de okulunun temizlik ile tamirat işleriyle uğraşarak bir işçi gibi çalışıyor. Şanlıurfa'da taşımalı eğitimin olduğu bir köyde okulunun müdürlüğünü yapan ve aynı zamanda derslere giren bir öğretmen öğrencilerini eve gönderdikten sonra okulunun temizliğini kendisi yapıyor.

Şanlıurfa merkeze bağlı Ulucanlar Köyü İlköğretim Okulu Müdürü Faruk Özkan, meslektaşlarına örnek olacak bir davranış sergiliyor. Her gün sabah erkenden müdürlüğünü yaptığı okulun kapılarını açarak öğrencileri için sınıflardaki sobaları yakmak ve öğretmen arkadaşlarına çay demlemekle geçiyor. Hem idareci ve hem de öğretmenlik yapan Özkan, temizlik konusundaki titizliğiyle biliniyor. Özkan, takım elbisesiyle geldiği okula mesaisi bittiğinde işçi elbiselerini giyerek işe koyulan okul müdürüne ise bazen okuldaki nöbetçi öğrenciler de yardım ediyor. Okulda temizlik kampanyalarıyla haftanın en temiz sınıf ödülünü de koyan müdür, okulun tuvaletlerini ise her gün kendisi temizleyerek pırıl pırıl yapıyor. “Burası bizim eğitim yuvamız, her şeyden önce günümüzün en çok geçtiği evimizden daha yakın bulduğumuz yuvamız” diyerek örnek bir öğretmen olan okul müdürü, 8 yıldır görev yaptığı Güneydoğu'yu çok sevdiğini ve buradan da ayrılmak istemediğini söyledi.

Okulda eğitim gören öğrencilere temizlik alışkanlığını da aşılayan Özkan, “Buradaki öğrencilerimize her şeyden önce oturdukları ve kaldıkları yerleri temiz tutmaları için bilinçlendiriyoruz. Burası bizim evimiz yuvamızı temiz tutmak zorundayız. Mevcut koşullarda elimizden geleni yapıyoruz. Kırsal bir yerde okula hizmetli gönderilmesi veya alınması konusunda bir lüksümüz zaten yok. Ama yuvamız gibi gördüğümüz okulumuzu da temiz tutmak zorundayız. Her hafta en temiz olan sınıfa kitap ödülümüz var. Bu sayede öğrencilerimizin okuma alışkanlıklarını da geliştiriyoruz. Bu sayede hem okulumuz temiz kalıyor hem de öğrencilerimiz okuyor. Mesai bitiminde de arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz evine gittikten sonra genel bir temizlik yapıyoruz. Bazen nöbetçi öğrencilerimizi yanıma alıp yaptığımız işten zevk almaya çalışıyoruz.” dedi.

Ulucanlar Köyü İlköğretim Okulu Müdürü Faruk Özkan, her sabah erkenden müdürlüğünü yaptığı okulun kapılarını açarak sınıflardaki sobaları yakıyor, öğretmen arkadaşlarına çay demliyor...  Hem idareci ve hem de öğretmenlik yapan Özkan, temizlik konusundaki titizliğiyle biliniyor. Hizmetlinin bulunmadığı okulda bu görevi de Müdür Özkan yürütüyor...

600 öğrenci mevcuduyla çevre köylerden gelen öğrencilerin taşımalı eğitim gördüğü Ulucanlar Köyü İlköğretim Okulunun 17 sınıfı bulunuyor. Okulun bulduğu köyde aynı zamanda öğretmenlerin de faydalanmaları için 4 lojman tahsis edilmiş. Geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılında hizmete giren okulun lojmanında da kalan okul müdürü aynı zamanda burada zaman zaman akşamları çıkıp okulun çevresini de kontrol edip güvenliğini sağlıyor. Henüz yeni açılan okulda yeni bir kütüphane açtıklarını belirten Özkan, “Bu sayede öğrencilerimize kitap bağışında bulunmak isteyenler, boş raflarımızın bulunduğu kütüphanemize kitap hediye edebilirler. Merkez Ulucanlar İlköğretim Okuluna yapılacak kitap yardımlarınızı bekliyoruz.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*