Güneş çarpması trafik kazalarına neden oluyor

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Yaz aylarında güneş çarpmasının yanısıra kapalı mekanlarda da sıcak bitkinliği meydana gelebildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Serhat Yamalı, sıcak çarpması şikayetinin, yaz aylarında sıklıkla karşılaşılan ciddi sağlık problemlerinden biri olduğunu söyledi.

Sıcak çarpmaları ya da sıcak bitkinliği şikayetinin daha çok, yaşlı, evinden dışarı çıkmayan kişiler ile uzun süre sıcak ortamlarda kalan kişilerde görüldüğünü belirten Dr. Yamalı, bu durumun çalışan kişilerde dikkat eksikliğine yol açtığını işaret ederek, ''yaşanan dikkat eksikliği nedeniyle iş kazaları meydana gelebiliyor. Örneğin, bize makineye elini kaptırmış bir işçi getirildiğinde, kaldığı ortamı araştırdığımızda havasız bir ortamda çalıştığını ve bunun dikkatini dağıttığını tespit ediyoruz'' ifadesini kullandı.

Dr. Yamalı, bu durumun trafik kazalarına da neden olabildiğini dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Trafik Kazası, darp ya da iş kazasından yaz aylarında gelen kişilerin, nasıl ortamlarda kaldıklarını sorduğumuzda genelde kapalı ve havasız mekanlarda olduklarını tespit ediyoruz. Bu çok ciddi iş kazaları ve trafik kazalarına ya da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Sıcak bitkinliği, tencerenin içindeki haşlanmış sebze gibi bir durumu ortaya koyuyor. Yani insanlar 'buğulama' gibi olabiliyor. Bu tür ortamlar, ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Yaşlı, yatalak ve çocuklarda, kalp krizi, beyin kanaması, tansiyon sorunu, şeker hastalarında bayılma, böbrek hastalarında ciddi sıvı ve tuz kayıplarına yol açabilir. Bu nedenle kapalı ortamların sık sık havalandırılması ve hava sirkülasyonunun sağlanması gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious