Güneş enerjisiyle Fransa'dan Hindistan'a

Güneş enerjisiyle Fransa'dan Hindistan'a.18619
  • Giriş : 06.04.2008 / 22:02:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:08:15

Tasarladıkları güneş ve insan enerjisiyle çalışan pedallı arabayla Hindistan’a ulaşmak üzere Fransa’dan yola çıkan Benoit Albanel ve Romain Benoit, İstanbul’a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nantes Üniversitesi'nin desteğiyle 2.5 ay önce Fransa'dan yola çıkan ve İstanbul'a gelen 2 Fransız genç, kaldıkları Sultanahmet'ten arabalarıyla Taksim Gezi Parkına gelerek, kendilerine destek veren Boğaziçi Üniversitesinden Solar Generation (Güneş Kuşağı) ve Bisikletliler Derneği üyeleriyle buluştular.

Halkın meraklı bakışlarla incelediği pedallı arabalarıyla Fransa'dan başlattıkları yolculuklarını Hindistan'ın Kalküta şehrine kadar sürdürecek olan Fransız 2 genç, kısa bir gezinti yaptıkları arabaya ilişkin gazetecilere bilgi verdiler.

İki kişilik arabadaki güneş panelleri, rüzgar yelkeni ve elektrik aksamını tanıtan Albanel ve Benoit, insanları iklim tehdidiyle doğan tehlikeden haberdar etmek ve fosil yakıtlara bağımlı olmadan da hayata devam edilebileceğini göstermek amacıyla yola çıktıklarını söylediler.

Fransız gençler, uğradıkları yerlerle karşılaştırıldığında İstanbul'un, en zorlu trafiğe sahip kentlerden biri olduğunu ve Sultanahmet'ten Taksim'e zorlukla geldiklerini anlattılar.

İstanbul'dan Ankara'ya, oradan da İran'a gideceklerini belirten Fransız gençler, yolculuklarının başlangıcından bugüne kadar 4 bin kilometre yol yaptıklarını ve 1 yılda varmayı planladıkları Kalküta'ya gidene dek 16 bin kilometre yol kat edeceklerini sözlerine eklediler.

Solar Generation üyelerinden Emel Türker de Fransız arkadaşlarının çalışmasının, enerji çözümleri adına son derece anlamlı olduğunu ve geleceklerinden endişe eden gençler olarak, iklimi korumak için enerji anlayışını kökten değiştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz ve Solar Generation üyeleri, Fransız gençlerin denetiminde deneme maksatlı kullandıkları pedallı aracı halka tanıttılar.

Biri emlakçı, diğeri bot imalatçısı 2 Fransız gencin tasarladıkları aracın saatte 25 kilometre hız yapabildiği ve hızının, güneşin durumu, yoldaki eğim ve rüzgarın şiddeti gibi etkenlere göre değişebildiği öğrenildi.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious