Güneş Harekâtı'nın komutanları

Güneş Harekâtı'nın komutanları.17338
  • Giriş : 04.03.2008 / 15:39:00

10 bin Mehmetçiğin katıldığı harekâtı yöneten komutanlar kim?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terör örgütü PKK’ya yönelik başlatılan kara harekâtı sekiz gün sürdü. Peki, yaklaşık 10 bin Mehmetçiğin katıldığı harekâtı yöneten komutanlar kim?

Aylar öncesinden hazırlıklar büyük gizlilikle yapıldı. Genelkurmay, kara harekâtıyla ilgili tüm generalleri özel eğitimlerden geçirdi. Komando birlikleri ve Özel Kuvvetler kış şartlarında sayısız tatbikat yaptı. Operasyonlarda, askerlerin hava şartlarından olumsuz etkilenmemesi için dünyanın en modern ordularında kullanılan, -30 dereceye kadar dayanıklı teçhizat temin edildi. Hedefler de önceden tespit edildi. Bütün bu hazırlıklar bitince Türk ordusu, 21 Şubat akşamı PKK’nın Kuzey Irak’taki terör yuvalarına yönelik kara harekâtına başladı. 10 binin üzerinde Mehmetçiğin katıldığı operasyonun merkez üssü Malatya’da bulunan 2. Ordu Komutanlığı Karargâhı’ydı. Peki dünyanın yakından takip ettiği sınır ötesi operasyonu hangi komutanlar yönettti? Teröristlere karşı dağlarda vatan adına cansiperane çarpışan komutanların hikâyeleri ne?

HAREKÂTIN A TAKIMI NE ZAMAN KURULDU?

Aslında bir yıl önce Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ, harekâtın başına getirilen komutanlara dikkat çekmiş, Güneydoğu’ya yeni atamalar yapılmıştı.

Kara harekâtının en önemli isimlerinden biri merkezi Malatya’da bulunan 2’nci Ordu’nun Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız. Harekâtın komuta kademesini o yönetti. 1946 yılında İstanbul’da doğan Iğsız Paşa, bir dönem Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevinde de bulundu. 1997’de tümgeneralliğe terfi etti. Bu rütbeyle Jandarma Asayiş Komutan Yardımcılığı, Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı yaptı. 2001’de korgeneralliğe, 2006’da ise orgeneralliğe terfi etti. Bu tarihten sonra 2’nci Ordu Komutanı olarak atandı.

KRİTİK GÖREVLERİN PAŞASI KALYONCU

A takımında en çok dikkat çeken isim ise Diyarbakır’daki 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu. Harekâtın sevk ve idaresini yürütüyor. TBMM’de reddedilen 1 Mart tezkeresi sırasında Genelkurmay Harekât Başkanı olan Kalyoncu, en kritik dönemde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın askerî danışmanlığı görevini de alarak TSK ile hükümet arasında köprü olma görevini üstlendi. Kalyoncu, bulunduğu pozisyonlarla şu anda sürdürülen operasyonların askerî ve siyasi sorumluluklarını üstlenen iki cepheyi de yakından tanıyor. Rütbelerini her zaman birinci sıradan alan Kalyoncu, 1997’de tuğgeneralliğe, 2001’de tümgeneralliğe, 2005 yılında ise korgeneralliğe terfi etti.

YÖRÜK PAŞA, TSK’NIN ‘ÖZEL’ KOMUTANLARINDAN

Harekâtın komuta kademesinde bulunan ve dikkat çeken diğer önemli bir isim ise harekât üssü Silopi’de bulunan Özel Kuvvetler Kolordu Komutanı Korgeneral Servet Yörük. Ağustos 2006’da gerçekleşen Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın tümen seviyesinden kolordu seviyesine çıkartılmasına karar verilmişti. Özel Kuvvetler Kolordu Komutanlığı’na ise o yıl terfi sırasında bulunmayan Korgeneral Servet Yörük getirildi. Korgeneral Yörük daha önce Genelkurmay Personel Başkanlığı görevini yürüttü. Yörük komutasındaki özel birlikler hiç beklenmedik zamanlarda PKK’ya baskın yapıp zayiat verdiriyor.

Habur sınır kapısının da yer aldığı Silopi’de Özel Kuvvetler Komutanlığı Harekat Üssü bulunuyor. Özel kuvvetler, yaz-kış Silopi’deki üste kalıyor, zaman zaman Ankara’dan birlik değişimi yapılıyor. Terörle ilgili nerede bir hareketlilik varsa, özel kuvvetler de o bölgeye kaydırılıyor. Özel Kuvvetler Komutanlığı, 1992 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş zamanında kuruldu. Son derece önemli operasyonlara imza atan Özel Kuvvetler’in en etkin bölümü Doğu ve Güneydoğu’da görev yapıyor. Doğrudan Genelkurmay Başkanı’na bağlı olarak çalışan bu birlikler A, B ve C timlerinden oluşuyor. A timleri subaylardan, B timleri subay-astsubaylardan, C timleri uzman çavuşlardan müteşekkil.

PKK’YA DARBE VURAN KOMUTANLAR

Sınır ötesi operasyonu idare eden generaller arasında Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan, Van’da bulunan Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Atay ve Hava Pilot Tümgeneral Atilla Özler de bulunuyorou. Kuzey Irak’taki harekâtta aktif rol alan Jandarma Özel Harekât (JÖH) timleri, operasyonun başarısının belkemiğini oluşturdu. Güneydoğu ve sınır bölgesinde yürütülen operasyonlar Van’da bulunan Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Abdullah Atay tarafından yönetildi.

Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan ise bu göreve atanmadan önce Genelkurmay’da iki yıl süreyle Lojistik Komutanlığı görevini yürüttü. Suriye, Irak, İran ve Kafkas hava sahalarının kontrolü bu komutanlığın görev alanına giriyor. Irak’ın kuzeyinde bulunan ve PKK’nın üslendiği Kandil Dağı ve Zap Kampı başta olmak üzere diğer kamplara yönelik hava saldırısı Diyarbakır’da planlandı. Konya’da görev yaptığı dönemde “Anadolu Kartalı Tatbikatı”nı başlatan, bu görevinden sonra Diyarbakır 2. Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı’na atanan Hava Pilot Tümgeneral Atilla Özler ise önemli projelere imza attıktan sonra, şimdi etkili bir konumda.

Kuşkusuz, Kuzey Irak’taki PKK terör örgütünün varlığını bitirmeye yönelik sınır ötesi operasyonu yöneten isimler önümüzdeki dönemlerde yine karşımıza çıkacak. Harekâtın başarıyla tamamlanmasının ardından onlar da “PKK’yı evinde vuran komutanlar” arasında yerini alacak. Daha da önemlisi ordunun komuta kademesinde emekliliği yaklaşan isimlerin yerini bugün operasyonu yürüten komutanların alması da mümkün. Harekâtın başındaki komutanları nasıl bir gelecek bekliyor, bekleyip göreceğiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious