Güneş sistemi dışında 236 gezegen

Güneş sistemi dışında 236 gezegen.11665
  • Giriş : 29.05.2007 / 16:25:00

Bilimadamları geçtiğimiz yıl diğer yıldızların yörüngesinde olan 28 yeni gezegen saptadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçtiğimiz yıl diğer yıldızların yörüngesinde olan 28 yeni gezegen saptayan bilimadamları, yerleşilebilir milyarlarca gezegen olabileceğine dikkat çekti.

Honolulu'da dün yapılan Amerikan Astronomi Derneği toplantısında konuşan araştırmacılar, yakın dönemdeki yeni gezegen keşifleriyle birlikte, güneş sisteminin dışında bilinen dış gezegen sayısının 236'ya yükseldiğini açıkladı.

Araştırma ekibine öncülük eden California Berkeley Üniversitesi'nden Astronomi Profesörü Geoffrey Marcy, diğer yıldızların çevresinde Satürn ve Jüpiter
gibi dev gezegenlerin kolayca saptanabildiğini belirtti.

Bulgularının ayrıntılarını internetteki http://exoplanets.org adresinde yayınlayan araştırmacılar, henüz Dünya büyüklüğünde nesnelerin görülmemesine rağmen, yeni tekniklerin astronomlara çok büyük olmayan gezegenleri saptayabilme şansı tanıdığını belirtti.

Bilinen yıldız sistemlerinin dördü, birden çok gezegene ve yörüngesinde daha küçük nesnelere sahip.

Çoğu yıldızın birden fazla gezegene sahip olduğunu belirten Marcy, "Birini bulduğumuzda, ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsü geliyor" dedi.

Üç yıl önce buldukları yeni bir gezegenin kendilerini çok heyecanlandırdığını anlatan Marcy, Gliese 436 yıldızının etrafında dönen Neptün'e benzer ve Dünya'dan farklı olsa da suyla kaplı gibi görünen bir gezegenin bilimadamlarını meraklandırdığını hatırlattı.

Marcy, "Samanyolu galaksimizde 200 milyar yıldız var. Onların belki de yüzde 10'unun yerleşilebilir gezegenlere sahip olduğunu tahmin edebiliriz" dedi.

Marcy, gezegenlerin çoğunun bir yıldız etrafında dairesel yörüngeye değil, eliptik yörünge denilen daha uzamış bir yörüngeye sahip olduğunu da kaydetti.

Dünyanın Güneş'e şimdikinden daha yakın olması halinde kaynayacağını, daha uzak olması halindeyse donacağını hatırlatan Marcy, dolayısıyla çok uzak yörüngenin yaşamı destekleyemeyeceğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious