Güneş sisteminin genç ikizi bulundu

Güneş sisteminin genç ikizi bulundu.7655
  • Giriş : 28.10.2008 / 08:08:00

NASA'dan Uzay Yolu dizisi hayranlarını heyecanlandıracak haber: Güneş sisteminin ikizi bulundu ve Mr. Spock'ın Vulcan'ı gibi bir gezegen bulunabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NASA astronomlarından Uzay Yolu dizisinin hayranlarını oldukça heyecanlandıracak bir haber geldi. Güneş sistemimizin neredeyse bir ikizi gibi görünen ve dünyamızdan çok daha genç bir sistem bulndu. USA Today gazetesinde yer alan bir habere göre, NASA uzmanları Epsilon Eridani sisteminde, üzerinde yaşam olabilecek bir dünya olma ihtimali olduğuna inanılıyor. O dünyanın özellikleri de Uzay yolu dizisinin hayali yaratığı Mr. Spock'ın gezegeni Vulcan'ın özelliklerini taşıyabilir

NASA uzmanları, etrafında bir meteor kuşağının yanısıra Jupiter benzeri dev bir gezegen bulunan üç halkalı yıldızın, Güneş sistemine benzer bir sisteme sahip olduğunun taspit edildiğini açıkladılar. 850 milyon yıllık sistemin, 5 milyar yıllık güneş sisteminin nerdeyse genç ikizi gibi durduğunu kaydeden bilimadamları, 62 trilyon kilometre ötedeki sistemin Güneş'e en yakın yıldız sistemi olduğuna dikkat çekiyor.

Irmak Takım Yıldızı(Eridani) içinde yer alan yıldız, ünlü bilimkurgu dizisi Uzay Yolu'nda, Mr Spock'ın üyesi olduğu Vulcan'lara ev sahipliği yapan gezegenin özelliklerini taşıyabilecek bir dünyayı barındırıyor. Massachusetts eyaletindeki Harvard-Smithsonian Merkezinin Astrofizik bölümünden Massimo Marengo, "Henüz, o gezegeni görebilmiş değiliz ama eğer yıldızın solar sistemi Güneş sisteminin aynısıysa, bizim gezegenimiz gibi gezegen de olmalı yörüngesinde" dedi.

NASA'nın Spitzer adlı teleskobunun çektiği yeni görüntüleri değerlendiren astronomlar, yıldızın sistemi içindeki 3 halka meteor ve toz bulutunun dünya benzeri bir gezegeni perdeliyor olabileceğini kaydettiler. Bilimadamları, Epsilon Eridani'nin güneşe göre daha genç bir yıldız olmasından dolayı toz ve meteor halkalarının içindeki bir yörüngede, muhtemelen yıldıza 300 milyon kilometre mesafede yaşanılabilir bir gezegen bulunabileceği ihtimali üzerinde durduklarını ifade ediyor.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*