Güneş ve rüzgar gücü ile dünya turu

Güneş ve rüzgar gücü ile dünya turu.14888
  • Giriş : 02.05.2008 / 10:02:00

İki kafadarın tasarladığı bu araç güneş, rüzgar ve insan gücüyle çalışabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarladıkları güneş, rüzgar ve insan enerjisiyle çalışan pedallı arabayla Hindistan'a ulaşmak üzere Fransa'dan yola çıkan iki genç Bilecik'e geldi.

Fransa'dan yola çıkan ve Bilecik'e gelen gençler Benoit Albanel (25) ve Romain Benoit (25), yaklaşık bir yıl boyunca 15 bin kilometre yol katettikten sonra Hindistan'ın Kalküta kentine ulaşacaklar.

15 ÜLKE TOPRAKLARINDAN GEÇECEKLER

Nantes Üniversitesinin desteğiyle tasarladıkları güneş, rüzgar ve insan enerjisiyle çalışan pedallı araçlarıyla yaklaşık 3 ay önce yola çıkan ve Bilecik'e ulaşan 2 Fransız genç, 15 ülke topraklarından geçecek.

Emlakçı Benoit Albanel ve bot imalatçısı Romain Benoit, Bilecik'e bağlı Küplü köyünde çadır kurarak bir gece konakladı.

YOĞUN İLGİ

Çocukların ve köyde yaşayan vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan gençler, Türkiye'de insanlar tarafından yakın ilgi gördüklerini belirterek, geçtikleri her ilden arkadaşlıklar kurarak ayrıldıklarını söylediler.

Fransız gençler, uzun ve maceralı yolculuklarının amacının, insanları iklim tehlikelerinden haberdar etmek ve fosil yakıtlara bağımlı olmadan da hayatın sürdürebileceğini göstermek olduğunu söylediler.

GÜNEŞ VE RÜZGAR GÜCÜ

İki kişilik araçta, güneş panelleri, bu paneller aracılığıyla dolan akü, rüzgar yelkenleri ve insan gücüyle hareket etmesi için pedallar bulunuyor.

Bisiklet tarzı araba, güneşin durumu, yoldaki eğim ve rüzgarın şiddetine bağlı olmak üzere saatte ortalama 25 kilometre hız yapabiliyor.

Gençler Türkiye'den sonra İran'a geçeceklerini ve yaklaşık 1 yılda yolculuklarını tamamlayacaklarını ifade ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious