Güneşe çıplak çıkmayın!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Dünya Sağlık Örgütü'den uyarı: “Güneş altında çıplak gezmeyin”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Sağlık Örgütü, yayınladığı bir raporda bir yılda aşırı sıcaklardan yaklaşık 60 bin kişinin öldüğünü belirterek, özellikle tatildeki vatandaşları güneş altında çıplak gezmemeleri ve aşırı sıcaklardan kaçınmaları konusunda uyardı.
Ölenlerin bir çoğunun güneş ışınlarının direk teması ile kansere sebebiyet vermesi olarak açıklayan Sağlık Örgütü, çözüm olarak ise güneş altında iken şapka ya da vücudu kapatan hafif örtünmeyi öneriyor. Güneşten gelen Ultra Viole Rays(UVR) ışınlarının aynı zamanda cilt yanmasına neden olduğu belirtilen raporda bir yılda 60 bin kişinin aşırı sıcaklardan hayatını kaybettiğine dikkat çekiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü İnsan Sağlığı Direktörü Maria Neira konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, "Hepimizin güneş ışığına ihtiyacı var ancak fazlası tehlikeli hatta ölümcül olabilir. Bizler çok şanslıyız ki zararlı güneş ışınlarının neden olduğu hastalıkların bir çoğu alınacak basit önlemlerle önlenebilir hastalıklardır."dedi.

Sağlık Örgütü raporunda, ölen 60 bin kişinin 48 bini güneş ışınlarının direk çarpmasıyla oluşan ölümcül hastalıktan, diğer 12 bin kişinin ise cilt kanseri sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor. Örgüt raporunda ayrıca, özürlü vatandaşlar dahil her yıl 1.5 milyon dolayında insanın aşırı sıcaklardan hayatını kaybettiğine işaret ediliyor.

Dünya Turizm Örgütü ve Birleşmiş Milletler ile birlikte özellikle tatilde bulunan vatandaşlara uyarıda bulunan Dünya Sağlık Örgütü, vatandaşlara güneş altında iken zararlı ışınlardan korunmaları için ekstra önlem almalarını, buna çözüm olarak ise hafif örtünmeyi öneriyor. Direktör Neira güneş altında gezen insanların çok az bir kısmının bundan faydalandığını ancak aşırı güneşlenen insanların büyük bölümünün ciddi hastalıklarla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Yıl içerisinde zararlı Ultar Viole Işınlarının (UVR) değişkenlik gösterdiğini rapor eden Örgüt, zararlı ışınların güneşin en dik olduğu anlarda belirdiğini bunun da genelde 10.00 ile 14.00 saatleri arasında olduğunun altını çiziyor. Enlem ve yüksekliğin aşırı sıcakların etkisinde önemli rol oynadığını belirtilen raporda, özellikle ekvatora yakın enlemlerde zarar gören vatandaşların ve buna bağlı olarak ölümlerin daha yaygın olduğunu dikkat çekiliyor.

Zararlı ışınlardan etkilenme konusunda, vatandaşların yürüdükleri yerin de önemli olduğu belirtilen Dünya Sağlık Örgütü raporunda, çimen, toprak ve suyun zararlı ışınların yüzde 10'unu yansıttığını, yağan karın yüzde 80 dolayında ışın yansıttığını, kumsalda bu ışınların yüzde 15'inin yansıtıldığı, denizde ise yüzde 25 dolayında zararlı ışınların yansıtıldığı istatikleri yer alıyor.

İngiltere Kanser Araştırmaları'nde görevli Laura Jane Armstrong, Dünya Sağlık Örgütü raporunun zararlı güneş ışınlarını delilleri ve istatistikleriye birlikte önemli bir referans olduğunu söyledi. Armstrong, cilt kanserinden ölen insan sayısının zararlı güneş ışınlarına karşın duruşumuzu düzeltmede önemli bir ders olacağına inandığını belirterek, "Güneş altında kendini korumak isteyen vatandaşların özellikle gölge yerlerde vakit harcamaları çok önemli. Bunun için bir şapka veya ince bir gömlek giyilmeli ve güneş kremi mutlaka kullanılmalı."diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious