Güneşe korumasız çıkmayın!

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Hamileyken neler yapıp, neler yapmamanız gerektiğini biliyor musunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Jinemed Hospital'dan Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu ve Diş Hekimi Kübel Özkut, anne adaylarına hamilelik dönemiyle ilgili önerilerde bulundu:

* Hamilelik döneminde cilt temizliğinde nelere dikkat edilmeli? Hamilelik döneminde kadınların derileri kuru olmaya meyillidir. Bu nedenle yumuşak, nemlendirici katkılı ph'ı ayarlı temizleme ürünleri kullanılmalı, çok sıcak suyla banyo yapmak yerine ılık su tercih edilmelidir. Aşırı kurumaya neden olmamak için günde 2 defadan fazla banyo yapılmaması önerilir. Aromaterapi ürünlerinden bazıları hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.

* Hamilelikte ciltteki aknelerde artış olur mu? Akneye meyilli ciltlerde hamileliğin ilk 3 ayı akne sorununun artma ihtimali yüksektir. Fakat gerekmedikçe hamilelik döneminde kullanılmamalarını öneririm. En ideal yapılacak bakım yüzün düzenli olarak uygun bir temizleyici ile günde 2 kez temizlenmesidir. Glikolik asitli ürünlerin hamilelik döneminde akşam kullanımında sakınca bulunmamaktadır.

* Bu dönemde nemlendirici kullanılmalı? Hamile derisi için nemlendiriciler çok önemlidir. Hamilelik döneminde ve belki de hamilelik sonrasında da deri kuruluğu devam edebilir. Bu dönemde her banyo sonrası düzenli olarak uygun bir nemlendirici ile tüm derinin nemlendirilmesi uygun olur.

* Hamileyken güneşlenmek zararlı mıdır? Hamilelik döneminde hormonların etkisi ile deride koyulaşma olur. Bu değişim göğüs uçları, karın orta hat ve genital bölgede olur. Fakat bunun yanında hamilelik maskesi olarak isimlendirilen ve yüzde kahverengi lekelerle seyreden renk değişiminde ana etken güneşle temastır. Bu nedenle mümkün olduğunca güneşle temastan kaçınılmalı ve güneş koruyucuları kullanılmalıdır.

* Anne adaylarının ne tür güneş koruyucusu kullanması doğru olur? Güneş koruyucusu olarak organik ürünlerin tercih edilmesi uygun olur. Kullanılacak ürünün koruma faktörü en az 15 faktörü olmalı, anne adayları öğle saatlerinde dışarıda olacaksa 30 veya üzeri koruma faktörlü güneş koruyucu ürünler sürülmelidir. Otobronzan ürünler deriden emilmeyen ürünlerdir. Bu nedenle hamilelik döneminde kullanılabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious