Güneşin kış turizmi de öne çıkarılacak

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Tatilcilerin Türkiye’de genellikle güneş, sahil ve tarihi mekanlarına sıkıştırıldığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, artık kış turizmine yöneleceklerini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkçe’nin dünya dili haline getirilmesi için bazı ülkelerde Yunus Emre Enstitüleri açılacak. Bakanlığın 2007 hedeflerine göre Termal turizmi 34 ilde yaygınlaştırılacak, 7 ilde kongre merkezleri kurulacak, 14 ilde ise kültür turizmi ön plana çıkartılacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Isparta’da bulunan Davraz Kayak Merkezi’nde ikinci telesiyej tesisleri ve Sirene Davras Hotel’in açılışını yaptı. Isparta’nın Antalya, Mersin ve Burdur’la bir turizm bölgesi haline getirileceğini anlattı. Davraz’daki tesisleri çok beğenen Koç, bundan sonra kış turizminde de ön plana çıkmak için 11 ilde kayak merkezleri kurulduğunu aktardı. Türkiye’nin içinde bulunduğu Akdeniz’de bin 300 kilometre kıyısı bulunan İspanya’nın 55 milyon turist ağırladığını hatırlatan Turizm Bakanı Koç, "Bu rakamlara göre bin 300 kilometre deniz şeridi bulunan Muğla’nın tek başına 55 milyon turist ağırlaması gerekir. Ama maalesef daha 21 milyonlardayız. Bunun gibi Türkiye’de bin 600 termal kaynak var. Bu rakamla dünyada yedinciyiz ama kullanım itibariyle üçüncü sıradayız. Termal turizim hale Türkiye turizm ekonomisinde yüzde 1 yere sahip. Bunun yanında kış turizmi. Bakanlığa geldiğimde Isparta Davraz dahil 11 merkez bunun için çalışma başlattı." dedi. Daha çok yol alınması gerektiğini hatırlattı. 2006 yılında turist sayısı hedefinden yüzde 5’lik sapma olduğunu açıklayan Koç, 2005’i egale etmeye çalışacaklarını kaydetti.

En büyük aşklarından birinin kış turizmini ortaya koymak olduğunu anlatan Koç, Türkiye’nin 12 ay turizm yapılabilir hale gelmesi için çalıştığını söyledi. Kültür varlıklarının ortaya çıkarılması için 2 yıldır uğraştığını bildiren Koç, bakanlığı süresinde 120 bin kültür varlığının tescil edildiğini bildirdi. Türkçe’nin dünya dili olması için büyük bir çalışma başlattıklarını dile getiren Koç, bunun için dünyanın birçok ülkesinde Yunus Emre Enstitüleri açılacağını ve buraların Amerikan Kültür, İngiliz Kültür veya Alman Kültür merkezleri gibi çalışacağını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious