Güneşin yararlı etkileri!

Güneşin yararlı etkileri!.8021
  • Giriş : 07.08.2008 / 09:21:00

Güneşin sağlık, güzellik ve hayat kaynağı olduğunu unutmamak gerek....

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cildi ve saçları kurutur, cildin erken yaşlanmasına, ilerleyen yazlarda deri kanserine neden olur; sıvı kaybına, tansiyon yükselmesine, kalp krizine, beyin kanamasına vs. vs... Güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte yaz boyu gelen bu uyarılar adeta güneşi bir günah keçisi ilan ediyor. Her yerde görmeye alışkın olduğumuz 'Güneşin zararlı etkileri' 'Güneşten korunma yolları' haberlerine bir mola veriyor, güneşin ve güneşlenmenin hayati önem taşıyan etkileri ile güzelliğe olan katkılarını hatırlatıyoruz.
D Vitamini mucizesi...

Vücudun güneşle teması sayesinde üretilen D vitamini süt ve süt ürünlerinden alınan kalsiyumun vücut tarafından emilmesini sağlar. Yani D vitamini eksikliğiniz varsa içtiğiniz litrelerce sütün hiçbir faydası olamayacaktır.

Osteoporoz, depresyon, prostat kanserinden koruyan, diabet ve obesiteyi de engelleyen D vitamininin kalsiyumla etkileşimi sayesinde adet dönemi öncesindeki huzursuzluk ve depresyon belirtilerini de ortadan kaldırdığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmış.

Boston Üniveristesi doktorlarından Dr. Michael Holick güneşlenmenin yararlı etkileri üzerinde durarak "Vitamin D, deriniz tarafından doğal güneş ışığından gelen ultraviole radyasyonu ile karşılaşınca üretilir. Günlük besinlerinizden yeterli Vitamin D alabilmek hemen hemen imkansızdır. Vücudunuzda vitamin D oluşturmanın tek yolu doğrudan güneş ışını ile temas etmektir. Güneş koruma faktörü çok zayıf olan kremler bile vücudunuzun Vitamin D oluşturmasını yüzde 95 oranında engeller. İşte, güneşten korunma ürünlerinin sürekli kullanımı bu şekilde bir vitamin eksikliğine neden olarak hastalıklara yol açarlar" diyor.

Ayrılmaz biri üçlü olan kalsiyum, D vitamini ve güneş, birçok hastalığın yanısıra depresyonu da engelliyor, adet öncesi huzursuzluğu ortadan kaldırıyor. Güneşli ülkelerin insanlarının daha neşeli olduğu ortada. Ama siz yine de güneşle buluşmak için 11:00-16:00 saatleri dışındaki zamanları seçin. Hem dozunda bronzlaşıp güzelleşin hem neşelenin.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*