Güneşte çıplak gezmeyin

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Dünya Sağlık Örgütü, yayınladığı bir raporda bir yılda aşırı sıcaklardan binlerce kişinin öldüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ölümlerin birçoğunun ‘güneş ışınlarının direkt teması ile kansere sebebiyet vermesi’ olarak açıklayan Sağlık Örgütü, çözüm olarak ise güneş altında iken şapka ya da vücudu kapatan hafif örtünmeyi öneriyor. Dünya Sağlık Örgütü İnsan Sağlığı Direktörü Maria Neira konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, “Hepimizin güneş ışığına ihtiyacı var; ancak fazlası tehlikeli hatta ölümcül olabilir.” dedi. Sağlık Örgütü raporunda, ölen 60 bin kişinin 48 bininin güneş ışınlarının direkt çarpmasıyla oluşan ölümcül hastalıktan, diğer 12 bin kişinin ise cilt kanseri sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor. Örgüt raporunda ayrıca, özürlü vatandaşlar dahil her yıl 1,5 milyon dolayında insanın aşırı sıcaklardan hayatını kaybettiğine işaret ediliyor.

Zararlı ışınlardan etkilenme konusunda, vatandaşların yürüdükleri yerin de önemli olduğu belirtilen Dünya Sağlık Örgütü raporunda, çimen, toprak ve suyun zararlı ışınların yüzde 10’unu yansıttığı, yağan karın yüzde 80 dolayında ışın yansıttığı, kumsalda bu ışınların yüzde 15’inin yansıtıldığı, denizde ise yüzde 25 dolayında zararlı ışınların yansıtıldığı istatistikleri yer alıyor.

İngiltere Kanser Araştırmaları’nda görevli Laura Jane Armstrong ise, Dünya Sağlık Örgütü raporunun zararlı güneş ışınlarını delilleri ve istatistikleriyle birlikte önemli bir referans olduğunu söyledi. Armstrong, “Güneşten korunmak için bir şapka veya ince bir gömlek giyilmeli ve güneş kremi mutlaka kullanılmalı.” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious