Güney Afrika ekonomisi çöküyor

Güney Afrika ekonomisi çöküyor.14359
  • Giriş : 30.05.2009 / 14:35:00

Güney Afrika ekonomisinin bu yılın ilk üç ayında yüzde 6,4 oranında küçüldüğünün açıklanmasıyla, ülke ekonomisi resmen gerileme dönemine girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Afrika'nın en büyük ekonomisi ondan önceki üç ayda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,8 oranında küçülmüştü. Güney Afrika ekonomisinin bu yılın ilk üç ayındaki performansına ilişkin sayılar, 1984'den bu yanaki en büyük gerilemeye işaret ediyor ve böylece ülke 1992 yılından bu yanaki ilk kez resesyona girmiş oluyor.

Ekonomide resesyon genellikle, iki çeyrek üstüste küçülme kaydedilmesi olarak tanımlanıyor. Barnard Jacobs Mellet adlı yatırım kuruluşundan ekonomi uzmanı Elna Moolman, "Tahmin ettiğimizden daha kötü bir durum söz konusu." dedi.

Moolman son verilerin, ekonomideki gerilemeyi doğrulamış olduğunu, 2009 yılı bunca kötü başladığı için, yılın tamamındaki büyüme konusunda karamsarlık ve kaygı yarattığını kaydetti. Güney Afrika Merkez Bankası'nın Perşembe günü faiz oranlarıyla ilgili kararını açıklaması bekleniyor.

Merkez bankasının faiz oranlarını bir puan indirmesi bekleniyor. Ülke ekonomisinin performasındaki beklenenden büyük gerileme, iki hafta önce işbaşına geçen ve yeni iş olanakları yaratacağı, yoksullukla savaşacağı sözünü veren Cumhurbaşkanı Jacob Zuma üzerindeki baskıyı artıracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*