Güney Afrikalı SU, Ülker'e ortak oldu

Güney Afrikalı SU, Ülker'e ortak oldu.8233
  • Giriş : 11.10.2008 / 09:19:00

Ülker’in çatı şirketi Yıldız Holding bünyesinde faaliyet gösteren 1.1 milyar YTL cirolu Bizim Toptan Mağazalar Zinciri’nin yüzde 20’si, Güney Afrika merkezli Standard Bank Group’a bağlı özel sermaye fonu olan SU Private Equity’e satıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rekabet Kurumu'ndan onay alınmasının ardından satış işlemi tamamlanan Bizim Toptan'daki ortaklık yapısı, yüzde 60 Yıldız Holding, yüzde 20 SU Private Equity ve yüzde 20 Strategic Investment Fund olarak değişti. Ortaklar arasında yapılan gizlilik anlaşması gereği, satış bedeli açıklanmadı. Ortaklığın ardından SU Private Equity Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, fonu temsilen Bizim Toptan'da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapacak.

Teklif cazipti

Bizim Toptan Mağazaları Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Yaşar Serdengeçti, büyüme ve kurumsallaşma açısından SU Private Equity'nin cazip bir teklifte bulunduğunu belirterek, "Gelecek stratejilerimize uygun olduğu için teklife olumlu cevap verdik" dedi. Serdengeçti, şöyle devam etti: "SU Private Equity potansiyeli yüksek şirketlere ortak olarak şirketlerin büyümelerine katkıda bulunuyor. Bu ortaklıkla bir yandan büyümeye devam ederken, diğer taraftan kurumsallaşma çalışmalarımızı da tamamlamış olacağız."

Değer katıyoruz

SU Private Equity Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, Türkiye'de 200 milyon dolarlık bir fonla yatırım yaptıklarını belirterek, "Biz şirketlere sadece para yatıran bir fon değiliz. Hedefimiz ortak olduğumuz şirketlere değer katmak. Bizim Toptan, sektörünün lider şirketlerinden biri ve büyüme potansiyeli yüksek. Şirketin geleceğine güveniyoruz" diye konuştu.

200 milyon dolarlık fon

SU Private Equity 2007 başında 200 milyon dolar büyüklüğünde bir özel sermaye fonu olarak kuruldu.

Şirket o tarihten bu yana büyüme potansiyeli gösteren Türkiye'de yerleşik şirketlere yatırım yapmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

İlk yatırımını geçen yıl Fida Film'e yapan SU Private Equity, önümüzdeki üç yıl içinde BTT ve Fida Film de dahil olmak üzere altı ile sekiz şirkete yatırım yapmayı hedefliyor.

SU Private Equity'nin yatırım yapmayı hedeflediği öncelikli sektörler arasında perakende, dağıtım, finansal hizmetler, üretim ve medya yer alıyor.

Türkiye'nin en yaygın toptan mağaza zinciri

TOPTAN mağazacılık alanında faaliyet göstermek üzere 2001 yılında Yıldız Holding çatısı altında kurulan Bizim Toptan, ilk mağazasını 2002'de İstanbul'da açtı. 2007 yılında 1 milyar 134 milyon YTL ciro gerçekleştiren Bizim Toptan, Fortune Dergisi'nin 2007 yılı cirolarına göre Türkiye'nin en büyük 500 şirketi arasında 49'uncu sırada yer almıştır. Ayrıca, Capital Dergisi'nin Türkiye'nin en büyük 500 şirketi arasında 2007 yılı rakamlarını baz alarak yaptığı Türkiye'nin en büyük 500 şirketi araştırmasında da, 57'inci sırada yer alarak son beş yılın en hızlı büyüyen üç şirketinden biri oldu. 50 ilde 86 mağazası bulunan Bizim Toptan, beş yıllık süreçte 150 mağaza açmayı hedefliyor.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*