Güney Kıbrıs da Avro'ya geçti...

  • Giriş : 02.01.2008 / 09:33:00

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, ''1 Ocak 2008'de avroya geçişin, Kıbrıs'ta umut ve iyiye doğru değişikliklerle dolu yeni bir dönemin başladığını'' belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Papadopulos, Güney Kıbrıs'ın avroya geçişi nedeniyle yayımladığı mesajda, ''Eğer AB üyeliğimiz haklı olarak büyük bir başarı olarak nitelendirildiyse, avroya geçişimiz haklı olarak daha büyük bir başarıdır'' ifadesini kullandı.
''Rum hükümeti ve halkın bu başarıdan dolayı haklı olarak gurur duyması gerektiğini'' kaydeden Papadopulos, şunları belirtti:

''Avroya geçiş salt ulusal para birimimizin değişimi değil, aslında yaşam biçimimizin değişimidir. Bizim Avrupalı kimliğimizin tacıdır. Sebatla son yıllarda izlediğimiz doğru mali politikalarımızın sonucudur.'' Papadopulos, bugünden itibaren, yaşamlarının daha iyiye gideceğini de ifade etti.

ÖZEL TÖREN

Kıbrıs Rum yönetimi, gece yarısı avro bölgesine katılan 14. AB üyesi oldu. Güney Kıbrıs'la birlikte Malta da avroyu kabul etti.

Rum yönetimi, avroya geçiş nedeniyle, dün gece, Papadopulos'un da katılımıyla, Rum Maliye Bakanlığı'nda tören düzenlendi. Törende, Papadopulos, Maliye Bakanlığı'ndaki ATM'den ilk avro nakit para çekimini yaptı.

Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, daha önce yaptığı bir açıklamada, ''Avro bölgesi üyeliğinin, düşük enflasyon, düşük faiz oranları ve şeffaf mal fiyatlarıyla birlikte 400 milyon kişiden oluşan büyük bir pazar bölgesi olmasından dolayı, ev halkına, tüketicilere ve girişimcilere önemli faydalar sağlayacağını'' söylemişti.

Bir Kıbrıs Lirası'nın karşılığının 1,71 avro olduğu açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious