Güney Kıbrıs'a bin özel eğitimli asker

Güney Kıbrıs'a bin özel eğitimli asker.9322
  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Yunanistan'ın Ocak ayından buyana özel eğitimden geçirdiği bin paralı askerini Güney Kıbrıs'a gönderdiği öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin elde ettiği bilgilere göre, gönderilen askerlerin Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO)'na kattıldı. Yunanistan'da özel askeri eğitimden geçirilen paralı askerlerin, RMMO'nun kıyafetlerini giyerek Güney Kıbrıs'ta göreve başladı. Yunanistan daha önceki yıllarda adaya toplam 6 bin asker göndermişti.
Kıbrıs Rum Kesimi'nin, bu sayıda askeri artış yapılmasının tepkiye neden olacağı düşünüp, işlemleri büyük bir gizlilik içinde yürüttüğü, özellikle paralı askerler çalıştırdığı belirtiliyor. NTV'ye göre Ankara dün, bin Yunan askerinin Ocak ayında adaya intikal ederek RMMO'na katıldığı haberini elde etti. Habere göre ayrıca, Türkiye konuyu BM'ye taşımaya hazırlanıyor. Kıbrıs'la ilgili kritik gelişmelerin yaşandığı bir dönemde, Rum Kesimi'nin ordusunu güçlendirmeye çalışması Ankara'nın tepkisine yol açtı. KKTC makamları da gelişmelerden endişe duyduklarını belirtti. KKTC de, Rum yönetimini BM'ye şikayet edeceğini ifade etti.
Annan Plan'ında, Türkiye'nin garantörlük hakları korunurken, Türkiye ile Yunanistan'ın adadaki asker sayılarının 6 binle sınırlandırılıyordu. Türkiye'nin AB üyeliğiyle birlikte ise Türk ve Yunan askerlerinin tümüyle çekilmesi öngörülüyordu. Ancak bu konuda yine de tarafların uzlaşması durumunda farklı bir düzenlemeye açık kapı bırakılıyordu. Toprak konusundaki düzenlemeler ise daha çok Rum tarafının lehine değişiklikleri içeriyordu. Rumların yapmış olduğu son hamle ile adadaki Yunan askerinin sayısı 6 binden 7 bine çıkmış oldu. Rumlar böylelikle Annan Planı'nı bir kez daha çiğnemiş oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious