Güney Kıbrıs'ta Türklere saldırı

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs'a geçen Kıbrıslı Türk ve yabancıların maruz kaldığı saldırgan ve ırkçı davranışların endişeyle izlendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hasan Erçakıca, bugün düzenlediği brifingte Güney Kıbrıs'ta Kıbrıslı Türkler'e yönelik aşırı milliyetçilikteki tırmanmaya dikkat çekti. Erçakıca, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın, Kıbrıslı Türkler'e yönelik saldırgan davranışlar ve Kıbrıs Rum kesiminde yükselen aşırı milliyetçilik konusunda, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a mektup göndererek, Güney Kıbrıs'a geçen Kıbrıslı Türkler'e yönelik saldırılar ve kötü muameleyi detaylı olarak anlattığını söyledi. Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yıllardır yürüttüğü politikalar sonucunda tırmanan aşırı milliyetçiliğin son hedefinin ise Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan ve Güney Kıbrıs'a geçen yabancıların olduğunu kaydeden Erçakıca, şöyle devam etti:

"Kıbrıs Rum tarafını bir kez daha uyarmak isteriz. Güney Kıbrıs'ta İngiliz Okulu olarak bilinen lisedeki saldırgan olayların Kıbrıs Rum yetkililer tarafından kınanmasının üzerinden çok bir süre geçmeden Kuzey Kıbrıs'tan Güney Kıbrıs'a geçmek isteyen yabancı uyruklu bir öğrenci saldırıya maruz kalmıştır. Bu öğrencinin Güney Kıbrıs'a geçişte, Kıbrıs Rum Polisi tarafından sorgulandığı ve dövüldüğünü dehşet içinde öğrenmiş bulunuyoruz, Kıbrıs'ta yaşayan yabancıların kullandığı KKTC plakalı araçlara tacize varan olaylar da tüm bu saldırgan davranışlara tuz biber ekmektedir."

Hasan Erçakıca, İngiliz Okulu'ndaki saldırıdan sonra yaşananların, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin dozu gittikçe artan saldırılara göz yumduğunu ve aldıklarını iddia ettikleri tedbirlerin, sadece uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmemek için göz boyamaktan ileriye gitmeyen açıklamalar olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Güney Kıbrıs'ta Türk düşmanlığının giderek kurumsallaştığına dikkat çeken Erçakıca, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin adada yaşanan iki halk arasındaki gerginliği azaltmak için ciddi önlemler almak zorunda olduğunu belirtti.

Erçakıca, "Sınır kapılarındaki kontrolleri insancıl hale getirmek de Kıbrıs Rum Yönetimi'nin kendi elinde olan ve diğer polisiye tedbirlerden daha önce alınabilecek bir önlemdir. Bu doğrultuda adım atılmadığı sürece, Kıbrıs Rum Liderliği, artan saldırılardan ve yükselen şovenizm ve ırkçılıktan doğrudan sorumlu olacaktır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious