Güney Kore, kuzeyle yeniden görüşmek istiyor

Güney Kore, kuzeyle yeniden görüşmek istiyor .39599
  • Giriş : 11.07.2008 / 09:00:00

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Kuzey Kore ile uzlaşma görüşmelerine yeniden başlamayı teklif etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lee'nin mecliste yapacağı konuşmanın metninde bulunan teklifte, hükümetin, Kuzey Kore'yle daha önce yapılan zirvede varılan anlaşmaların uygulanması konusundaki görüşmelere devam etmek istediği belirtiliyor.

Lee konuşmasında, "İki Kore arasında tam diyalog yeniden başlamalıdır. Güney Kore hükümeti anlaşmaların nasıl uygulanacağı konusunda ciddi müzakerelere girme niyetindedir" diyor.

Lee, Kuzey Kore'ye gıda yardımı yapmaya hazır olduğunu da belirtti. Şubatta iktidara gelen Lee, Pyongyang'a karşı sert tutum izlemiş, "uygulamaya değer olup olmadığına bakmak için" önceki zirve anlaşmalarını gözden geçireceğini söyleyerek Kuzey Kore'yi kızdırmıştı.

Bunun üzerine Kuzey Kore, Güney'le uzlaşma görüşmelerini askıya alarak Lee'den anlaşmalara saygı göstermesini istemişti. Güney'e saldırı tehdidinde bulunan Kuzey Kore yönetimi, hemen her gün Lee'ye sözlü saldırılarda bulunmuş ve kendisini "hain" ilan etmişti.

2000'de ve geçen yıl imzalanan zirve anlaşmaları, soğuk savaşın bu son cephesinde barışın sağlanması çağrısında bulunuyor ve Kuzey Kore ile büyük ekonomik projeler öngörüyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*