Güney Kore can çekişiyor

Güney Kore can çekişiyor.16801
  • Giriş : 20.10.2008 / 21:39:00

Dünyanın en büyük ekonomilerinden Güney Kore'de, küresel krizde kötüleşen pazarlarını kurtarmaya yönelik, dış borçlar için devlet garantisi verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Asya'nın en büyük dördüncü ve dünyanın sayılı ekonomilerinden biri olarak bilinen Güney Kore'de de küresel kriz ciddi şekilde hissedilmeye başladı. Krize karşı direnen ancak alarm vermeye başlayarak can çekişen Güney Kore, küresel mali krizde kötüleşen pazarlarını kurtarmaya çalışmak için geniş kapsamlı önlemler aldı. Bu kapsamda dış borçlar için devlet garantisi verilecek.

100 MİLYAR DOLARLIK PAKET

Maliye Bakanı Kang Man-soo basın toplantısında, bu garantilerin başında 100 milyar doların geldiğini belirterek, dolar yoksulu bankalara ve ihratçılara ayrıca 30 milyar dolar aktarılacağını ve küçük firmalara, kazanılan kredilerden 9 milyar dolarlık bölümünü almalarına yardımcı olunulacağını açıkladı.

EN GÜÇLÜ ADIM

Maliye Bakanı Kang, hükümetin, mali pazarların istikrara kavuşturulması için gösterilen koordineli küresel çabalara katılmaya karar verdiğini ve gerekli önlemleri almaya devam edeceklerini söyledi. Kang, hükümetin bankaların döviz ihtiyacına yardımcı olmasının, döviz rezervlerini kurtarmak için atılan en güçlü adım olduğuna inandıklarını belirtti.

Kriz İsrail'i de vurdu

Dünya piyasalarını vuran mali dalgalanmanın İsrail'de de işsizlerin sayısını artırması beklenirken, yıl sonuna dek işini kaybedecek kişi sayısının 3600 olacağı tahmini yapılıyor. İsrail Ulusal İş Kurumunun verilerine göre, işsiz sayısı 2008'in ikinci çeyreğinde, son 24 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*