Güney Kore güç kullanımını desteklemiyor

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Güney Kore Başbakanı Han Myung-sook, Kuzey Kore'ye nükleer deneme yaptığını açıklaması nedeniyle askeri güç kullanımı tehdidini içeren bir BM kararını desteklemeyeceklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığı açıklamasının ardından dün akşam Pyongyang'ı kınayan BM Güvenlik Konseyinin, bazı üye ülkeler tarafından sunulan Kuzey Kore'ye yönelik olası yaptırımları içeren tasarıları görüşmesi bekleniyor.

Bu arada Güney Kore Savunma Bakanı Yoon Kwang-Ung, Kuzey Kore'nin pazartesi günkü denemeden sonra yeni bir nükleer deneme yapacağına dair hiçbir işaret bulunmadığını açıkladı.

Parlamenterlere konuşan Bakan Yoon Kwang-Ung, "Şüpheli tesislerde yeni bir nükleer deneme yapılacağına yönelik hiçbir hazırlık sinyali kaydedilmedi" dedi.

90'lı yıllardan beri düzenli olarak plütonyum stoklayan Kuzey Kore'nin şu anda 50 kilograma kadar plütonyum stoku bulunduğunu, bunun da başka denemeler yapmaya yetecek bir miktar olduğunu ileri süren Bakan, "Kuzey Kore, başka tip nükleer silaha sahip olma peşinde" uyarısında bulundu.

Güney Koreli Bakan, Kuzey Kore'nin bir ya da iki atom bombası ürettiğini düşündüklerini de ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious