Güney Kore hükümeti ithal sığır eti nedeniyle istifa etti

Güney Kore hükümeti ithal sığır eti nedeniyle istifa etti.19932
  • Giriş : 11.06.2008 / 04:22:00
  • Güncelleme : 11.06.2008 / 00:12:05

Kore'de ABD'den ithal edilen ete karantina önlemlerini kaldıran hükümet halkın protestoları üzerine istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakanlık sözcüsü, krizin tüm sorumluluğunu üzerine alan Başbakan Han Seung-soo'nun, diğer kabine üyeleriyle birlikte istifasını bugün Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak'a sunduğunu kaydetti.

Güney Kore'de hükümet Nisan ayında ABD'den ithal edilen sığır etine 'deli dana' hastalığı riskinden ötürü karantina önlemleri ve sınırlamalar uygulamaya başlanmış, daha sonra bu uygulama hemen hemen tümüyle kaldırılmıştı. Bu karar, hükümetin, halkın sağlığını yeterince düşünmediği gerekçesiyle haftalarca süren protestolara yol açmış, Cumhurbaşkanı Lee'ye olan halk desteğini de zayıflatmıştı.

Cumhurbaşkanı Lee-Myung bak, geçtiğimiz hafta, halktaki kaygının derinliğini doğru ele almadığı için özür dilemiş ancak, Amerika'dan yapılan sığır eti ithalatının halen deli dana hastalığı riskini artırdığı iddialarını "temelsiz söylentiler" olarak nitelendirmişti.

Lee Myung-bak'ın hükümetinin, ithalata getirilen kısıtlamaları kaldırması, Amerikalı yetkililerin sığır eti ithalatını serbest bırakmamaları durumunda planlanan bir karşılıklı ticaret anlaşmasını desteklemeyeceklerini belirtmelerinin ardından gelmişti.

Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen gösterilerde onlarca eylemci gözaltına alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious