Güney Kore kök hücre çalışmalarına yeniden başladı

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Güney Kore tarihe geçen kök hücre skandallarına rağmen, bu alandaki çalışmalarına sınırlı da olsa yeniden başlanacağı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ulusal Bioetik Komitesi, insan embriyonik kök hücre, hastanelerde muhafaza edilmiş insan yumurtaları ve klinik doğurganlık araştırmalarına sınırlı olarak müsaade edileceğini bildirdi.
Güney Kore'de geçen sene kök hücre ve genetik kopyalama alanında çalışan ve ülkesinde bir kahraman olarak görülen Profesör Hwang Woo-suk'un başını çektiği araştırma ekibinin geliştirdikleri belirtilen 11 kök hücre zincirinden dokuzuyla ilgili sonuçlarda kasıtlı olarak tahrifat yapıldığının ortaya çıkmasıyla bir bilim skandalı yaşanmıştı. Bunun üzerine ülkede kök hücre çalışmalarına yasak getirilmişti.
Seul Ulusal Üniversitesi'nden Profesör Hwang daha önce, ekibinin, kadınların yumurta ve hücrelerinin genetik olarak tam kopyaları olan embriyolar oluşturduğunu ve hastalara özel kök hücreler üretmeyi başardığını, bunun da bir dizi hastalığın tedavisinde önemli bir adım olduğunu açıklamıştı.
52 yaşındaki doktor Hwang, dünyada insan embriyosundan genetik kopyalama yapan ve bireylerde kullanılmak üzere ihtiyaca uygun kök hücreler geliştiren ilk bilim adamı olarak, büyük bir üne kavuşmuştu. Hwang, önceleri ülkede kahraman olarak gösterilirken, sonrasında rüşvet, zimmetine geçirme ve ülkedeki biyoetik kurallarını ihlalden dolayı hakkında dava açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious