Güney Osetya 'bağımsızlık' dedi

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Gürcistan'ın Güney Osetya bölgesinde pazar günü gerçekleşen referandumda halkın yüzde 99'u bağımsızlıktan yana oy kullandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rusya'nın destek verdiği bağımsızlık oylamasına tepki gösteren Avrupa Birliği ise referandumu ve sonuçlarını tanımadığını açıkladı. Rusya'nın da dahil olduğu 46 ülkenin yer aldığı Avrupa Konseyi de referandumu, "gereksiz, barışa katkı sağlamayacak bir girişim" olarak nitelendirdi. G. Osetya seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada seçmenin yüzde 99'unun bağımsızlık yönünde oy kullandığı, Eduard Kokoity'nin de yüzde 98 oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildiği belirtildi. 55 bin kayıtlı seçmenden yüzde 94,6'sının sandığa gittiği açıklanan seçimlerin resmi olarak geçerli olması için yüzde 50'den fazla katılım gerekiyordu. Kokoity sonuçların ardından yaptığı konuşmada halkın bağımsızlık arzusuna dikkat çekerek, "Bir kere daha 1992 referandumlarında ortaya çıkan sonucu teyit etmiş olduk. Yüzlerce yabancı gözlemci ve basın mensubu seçimleri takip etti. Halkımızın özgürlük yolunda ne kadar ısrarlı olduğunu gördüler." dedi.

Referandumu tanımadığını duyuran Brüksel, bunun Gürcistan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne ters düştüğünü ifade ederek, "Referandum, çatışmaya barışçıl çözüm bulma konusundaki çabalara katkıda bulunmuyor." açıklamasını yaptı. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis de referandum için, "Bölgede barışa katkı sağlayacak bir adım değil. Bölgede yaşayan Gürcü vatandaşların oy kullanma haklarının ellerinden alınması ise hiç âdil değil." yorumunu yaptı. Seçimlere katılabilmek için Rusya pasaportu bulunan Güney Osetyalılara yeni kimlikleri verilirken, bölgede yaşayan Gürcü halkından Güney Osetya kimliği alabilmeleri için Gürcistan kimliklerini iptal etmeleri istenmişti. Uzmanlar, G. Osetya seçimlerinin bölgenin geleceği ile ilgili Batı ve Rusya'nın yaklaşımının iyice ayrıştığının bir göstergesi olduğunu dile getiriyor.

Gürcistan, Moskova'yı Güney Osetya'da devam eden ayrılıkçı hareketleri desteklemekle suçlarken, seçimlerin de hiçbir yasal dayanağının olmadığını savunuyor. Güney Osetya, Sovyetlerin yıkılmasının ardından 1991 yılında Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan etmiş ve sonrasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi ölmüştü. Tiflis yönetimi, 1992 yılından bu yana ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın merkezle bağlantısını yeniden kurmaya çalışıyor. Rusya, eski Sovyet ülkelerinde kalan ayrılıkçı bölgelerden Dağlık Karabağ, Transdinyester, Abhazya ve G. Osetya'nın bağımsızlıklarını destekliyor. Kosova'nın yeni statüsünü kabul etmeye hazırlanan BM Güvenlik Konseyi'ne veto tehdidinde bulunan Rusya, ayrılıkçı tüm bölgeler için aynı şartların geçerli olmasını istiyor. Batılı uzmanlar Rusya'nın ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıyabileceğini belirterek bu durumu Gürcistan ile ilişkilerinde kullandığını savunuyor.

Rusya ile Gürcistan arasında son dönemlerde sorunlar yaşanıyor. Gürcistan'ın kadife devrim sonrası Batı'ya yönelmesi ve NATO üyeliği için çalışmalarda bulunması Rusya'yı rahatsız ediyor. Gürcistan'ın Rus komutanlarını casusluk yaptıkları gerekçesi ile tutuklamasının ardından iki ülke ilişkileri iyice gerilmişti. Diplomatik temsilciliklerini geri çeken Rusya bu ülke ile tüm iletişim yollarını kapatarak ekonomik yaptırımlara başladı.

'Vladimir Putin başkanımız'

Rusya, halkın tercihlerine saygı gösterilmesi gerektiğini savunurken, Gürcistan ve Batılı ülkeler referandumu "yasadışı" olarak niteledi. Sokaklardaki, "Putin, başkanımız" afişleri, referandumu Rusya ile birleşme yönünde bir adım olarak gören Güney Osetyalı yetkililerin hedeflerini ortaya koyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious