Güney Osetya “bağımsızlıkta” ısrarlı

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Gürcistan'ın bağımsız olduğu 1991'den bu yana Tiflis'in otoritesini tanımayan Güney Osetya'lılar, dün gerçekleşen referandumla da "bağımszılıkta" ısrarlı olduklarını gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçmenin yüzde 94,6'sının sandığa gittiği açıklanan seçimlerin resmî olarak geçerli olabilmesi için yüzde 50'den fazla katılım gerekiyordu. seçim Komisyonu Başkanı Bella Pliyeva yaptığı açıklamada 55 bin kayıtlı seçmenden 52 binin oy kullandığını, oy kullanma sürecinde de seçimleri etkileyecek herhangi bir olayın vuku bulmadığını söyledi.

Kokoity seçim sonuçları ile ilgili teşekkür ederken, "Bir kere daha 1992 referandumlarında ortaya çıkan sonucu teyit etmiş olduk. Biz inanıyoruz ki doğru yolda ilerliyoruz. Birçok ülkeden yüzlerce yabancı gözlemci ve basın mensubu seçimleri takip etti. Halkımızın özgürlük yolunda ne kadar ısrarlı olduğunu gördüler." dedi.

Uzmanlara göre Güney Osetya seçimleri bölgenin geleceği ile ilgili Batı ve Rusya'nın yaklaşımının iyice ayrıştığının bir göstergesi oldu. Rusya'nın da dahil olduğu 46 ülkenin yer aldığı Avrupa Konseyi seçimleri gereksiz, barışa katkı sağlamayacak bir girişim olarak değerlendirdi. Genel Sekreter Terry Davis, "Bölgede barışa katkı sağlayacak bir adım değil. Bölgede yaşayan Gürcü vatandaşların çeşitli sebeplerle oy kullanma haklarının ellerinden alınması ise hiç adil değil." yorumunu yaptı. Seçimlere katılabilmek için Rusya pasaportu bulunan Güney Osetyalılar'a yeni kimlikleri verilirken, bölgede yaşayan Gürcü halkından Güney Osetya kimliği alabilmeleri için Gürcistan kimliklerini iptal etmeleri istenmişti.

Gürcistan Rusya'yı Güney Osetya'da devam eden ayrılıkçı hareketleri desteklemekle suçlarken, seçimlerin de hiç bir yasal dayanağının olmadığını savunuyor. Güney Osetya Sovyetlerin yıkılmasının ardından 1991 yılında Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan etmiş ve sonrasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi ölmüştü. Gürcistan 1992 yılından bu yana ayrılıkçı bölgeler Güney Osetya ve Abhazya'nın merkezle bağlantısını yeniden kurmaya çalışıyor.

Rusya eski Sovyet ülkelerinde kalan ayrılıkçı bölgelerden Dağlık Karabağ, Transdinyester, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını destekliyor. Kosova'nın yeni statüsünü kabul etmeye hazırlanan BM Güvenlik Konseyi'ne veto tehdidinde bulunan Rusya, ayrılıkçı tüm bölgeler için aynı şartların geçerli olmasını istiyor. Batılı uzmanlar Rusya'nın ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıyabileceğini belirterek Gürcistan ile ilişkilerinde kullandığını savunuyorlar. Mevcut durumun devamının Rusya'nın işine geldiğini, bu bölgelerin bağımsızlık kazanmasının da Rusya'ya artı bir değer katmayacağını iddia ediyorlar.

Rusya Gürcistan'la birçok konuda son dönemde sorunlar yaşıyor. Gürcistan'ın kadife devrim sonrası batıya yönelmesi ve NATO üyeliği için çalışmalarda bulunması Rusya'yı tedirgin ediyor. Gürcistan'ın Rus komutanlarını casusluk yaptıkları gerekçesi ile tutuklamasının ardından iki ülke ilişkileri iyice gerilmişti. Diplomatik temsilciliklerini geri çeken Rusya bu ülke ile tüm iletişim yollarını kapatarak ekonomik yaptırımlara başladı. Son olarak da Rusya Gürcistan'a verdiği doğal gazın fiyatını 230 dolara çıkaracağını, tekliflerinin kabul edilmemesi durumunda da vanaları kapatabileceğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious