Güney Sudan Savunma Bakanı uçak kazasında öldü

Güney Sudan Savunma Bakanı uçak kazasında öldü.19323
  • Giriş : 02.05.2008 / 17:32:00

Güney Sudan özerk bölgesinin savunma bakanıyla devlet başkanlığı danışmanının ülkenin güneyindeki uçak kazasında öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM) kaynakları, güneyin Savunma Bakanı Dominic Dim ile danışman Justin Yak'ın, Cuba'dan dönerken meydana gelen kazada öldüklerini açıkladı.

GÜNEY SUDAN'DAKİ UÇAK KAZASINDA ÖLÜ SAYISI 23

Güney Sudan özerk bölgesindeki uçak kazasında 19'u subay, 23 kişinin öldüğü bildirildi.

Özerk bölgenin Başbakan Yardımcısı Riek Maşar, kazada Güney Sudan Savunma Bakanı ve Sudan Halk Kurtuluş Ordusundan (SPLA) Sorumlu Bakan Dominic Dim'in de aralarında bulunduğu 23 kişinin öldüğünü söyledi.

Maşar, özel uçağın Güney Sudan'ın başkenti Cuba'nın 375 kilometre batısındaki Gugerial bölgesinde düştüğünü belirtti. Maşar, uçağın düşme nedeninin saldırı olmadığını kaydetti.

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM) ile silahlı kanadı SPLA, Sudan hükümetine karşı 1983-2005 yılları arasında mücadele vermişti. SPLM, 1989'da ülkedeki ana muhalefet grubu Milli Demokratik İttifak'a katılmış, 2005'te hükümetle Kapsamlı Barış Anlaşması imzalanmıştı. Böylece Afrika'nın en uzun iç savaşı sona ermiş ve Sudan'ın güney ve kuzeyinde iki ayrı Ordu kurulmuştu.

O zamandan beri SPLM'nin Sudan hükümetinde temsilcileri bulunuyo

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious