Güneydoğu işsizlik sorununa yatırımlarla çare arıyor

  • Giriş : 06.08.2007 / 09:26:00

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki işsizlik sorunu, sanayi yatırımlarıyla çözülmeye çalışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adıyaman'ın Besni İlçesinde yapımı devam eden küçük sanayi sitesi tamamlandığında 3 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.
Besni Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Haydar Gülten, yaptığı açıklamada, sitede 258 iş yeri bulunduğunu söyledi.
Sitenin yapımına 1994 yılında başlandığını ancak 2004'e kadar ancak yüzde 15'inin tamamlandığını ifade eden Gülten, şöyle konuştu:
''Hükümetin bölgedeki sanayiyi geliştirmek için uyguladığı politikalar sonucunda ayrılan ödenekle sitenin yapımı hızlandı. Kaba inşaat 2 ay içinde bitirilecek. Altyapı ihalesinin de bu yıl yapılması halinde 4 ay içinde iş yerlerini üyelere teslim edeceğiz. Site tamamlandığı takdirde 3 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.'' Gülten, Besni Küçük Sanayi Sitesi'nin ilçenin ekonomik hayatını canlandıracağını, esnafın bugüne kadar dükkanlarının küçük olması ve altyapı yetersizliği nedeniyle iş yerlerini modern araç ve gereçlerle donatamadığını ifade etti.
Bu olumsuzluklar nedeniyle işini büyütmek isteyenlerin şehir dışına gittiğini, site sayesinde esnafın artık işlerini rahatlıkla büyütebileceğini bildiren Gülten, şunları anlattı:
''Site, farklı iş sektörlerini de beraberinde getirecek. İlçemizde yeni sektörler gelişme imkanı bulacak. Farklı iş kolları da istihdamı beraberinde getirecek.'' Gülten, Besni Küçük Sanayi Sitesi bünyesinde kurulacak Çıraklık Eğitim Merkezinde nitelikli elemanlar yetiştireceğini, özellikle Besni Organize Sanayi Bölgesi'ndeki firmaların, buradan yetişen elemanlarla ihtiyaç duydukları nitelikli iş gücünü karşılayacaklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious