Güneydoğu kültür turizm atağında

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve çok zengin bir dinler mozaiğine sahip olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, kültür turizmi ile ekonomik kalkınmanın hızlanması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kültür varlıklarının restore edilerek korunması, gelecek nesillere aktarılması ve konaklama ihtiyaçlarının giderilerek tanıtımının yapılması, GAP kapsamında yürütülen en önemli çalışmalar arasında yer alıyor.

GAP bölgesinde kurumlar ve sivil toplum örgütleri, turizmin cazibe merkezi olmak için Avrupa Birliği fonlarından da yararlanıyor.

Avrupa Komisyonu tarafından, GAP Bölgesi Kültürel Mirası Geliştirme Projesi kapsamında Gaziantep, Diyarbakır, Şırnak, Kilis, Siirt, Batman, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman'da 12 milyon avro hibe sağlanan 32 proje devam ediyor.

Güneydoğu Anadolu Profesyonel Turist Rehberleri Derneği Başkanı Soner Bacaksız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeterli tanıtım ve konaklama altyapısı oluşturulması durumunda Güneydoğu bölgesinde kültür turizminin canlanacağını söyledi.

-''TURİZM POTANSİYELİ ÇOK İYİ''-

Güneydoğu'daki turizm potansiyelinin çok iyi olduğunu vurgulayan Bacaksız, yeterli tanıtım olmadığı için az turist geldiğini ifade etti.

Bacaksız, ''Güneydoğu Anadolu bölgesinde ciddi bir potansiyel var. Önümüzdeki yıllarda bu potansiyelin daha çok artacağını düşünüyoruz. Şu anda turizm potansiyeli değerlendirilemiyor'' diye konuştu.

Güneydoğu Anadolu bölgesi turlarında artış yaşandığını, bu artışta bölgede çekilen televizyon dizilerinin de olumlu etki yarattığını anlatan Bacaksız, özellikle gelir seviyesi yüksek yabancı turistleri, daha uzun süreli konaklamalar için bölgeye çekmek gerektiğini vurguladı.

Soner Bacaksız, şunları söyledi:

''Güneydoğu'da her ilin ayrı bir tarihi özelliği var. Gaziantep, dünyanın ikinci mozaik müzesi Zeugma ile dünyada bir marka oldu. Adıyaman Nemrut, Şanlıurfa Balıklı Göl ve Harran, Diyarbakır tarihi surları ile ünlü. Gerekli tanıtım yapılır ve konaklama tesisleri artılır, altyapı sağlanırsa turizm hareketlenir. Bölgeye şu anki potansiyelin 10 katı turist çekilebilir.''

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yılda 1 milyona yakın turist geldiğini bildiren Soner Bacaksız, daha çok turizm geliri elde edilmesiyle birlikte bölgede işsizliğin önlenebileceğini, ekonomik kalkınmanın hızlanabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious