Güneydoğu sellerle boğuşuyor

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Bakan Akdağ, sel bölgesinde sağlık ocaklarının 24 saat açık kalacağını, sosyal güvencesi olmayanada sağlık hizmetinin verileceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaşanan felaket ve alınan tedbirler hakkında Başkan Kalkan'dan bilgi alan Bakan Akdağ, yaraların sarılması konusunda hükümetin gereken gayreti gösterdiğini ve devletin yaraları en kısa sürede saracak güçte olduğunu ifade etti.

8 mahallede tahribat büyük tahribat yaşandığını belirten Başkan Kalkan, yaraların en kısa sürede sarılması konusunda halkın devletten beklentisi olduğunu dile getirdi. Kış gelmeden enkazın kaldırılması ve normal yaşam koşullarına kavuşması için vakit geçirilmeden acil eylem planın çıkartılması gerektiğine dikkati çeken Başkan Kalkan, "16 hasar tespit komisyonu çalışıyor. Zarar çok büyük trilyonlarla ifade ediliyor. Bu tahribatı yerel yönetim ve Batman'daki kaynaklarla çözmek mümkün değildir. Belediye borçları, Bağkur ve SSK borçlarının ertelenmesi gibi önlemler sorunu çözmez. Bölge mutlaka afet kapsamına alınıp zararlar karşılanmalıdır" diye konuştu.

Bakan'a bir sitemde de bulunan Başkan Kalkan, Batman'a gelen bakanların belediyeyi pek ziyaret etmediğinden yakındı. Bakan Akdağ, Kültür Bakanı Atilla Koç'tan sonra belediyeyi ziyaret eden ikinci bakan.

Dere yataklarına dar gelirli ailelerin ev yaptığına, bu nedenle en çok dar gelirli vatandaşların selden etkilendiğine dikkati çeken Bakan Akdağ, bölgede hastane ve sağlık ocaklarının 24 saat kalacağını ayrıca, sağlık güvencesi olmayan sel mağdurlarına da sağlık hizmeti sunulacağını ifade etti. Bölgede suların temiz olduğunu belirten Akdağ, bunun önemli olduğunu sürekli tahlil yapılarak suyun kontrol edileceğini söyledi.

Bakan Akdağ ayrıca, "Evleri yıkılan vatandaşlarımızın evleri yapılıp en kısa zamanda teslim edilecek. Evlerinde zararları olanlara da gereken yardımların yapılacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious